Fransa'da 16 emekli generalin Meclis'teki siyasi gruplara 'iç savaş' uyarısı yaptığı ortaya çıktı

Fransa'da emekli askerlerin 'iç savaş' uyarısıyla siyasete baskı yapma girişiminde yeni bir sayfa açıldı. Bu kez de, 16 emekli generalin milletvekillerine bir dosya gönderdiği ortaya çıktı.

Fransa'da 16 emekli generalin, Ulusal Meclis'teki siyasi gruplara "İslamcılığa ve Fransa'nın parçalanmasına karşı küresel bir stratejinin" geliştirilmesini talep edip 'iç savaş' uyarısı yaptıkları bir dosya gönderdiği belirtildi.

Le Journal du Dimanche dergisine konuşan imzacı emekli generallerden biri, bu belgenin aşırı sağcı Valeurs Actuelles dergisinin internet sitesinde yayımlanan ve emekli generallerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a iç savaş tehlikesine karşı uyardığı e-bildiriyle bağlantısı olmadığını söyledi. Ancak bu dosyaya imza atan generallerden ikisinin, bildirinin imzacıları arasında da yer aldığı aktarıldı.


Söz konusu 16 emekli generalin Meclis'teki siyasi gruplara 14 Nisan'da gönderdiği 21 sayfalık dosyada, 'İslamcılığa ve Fransa'nın parçalanmasına karşı küresel bir stratejinin' geliştirilmesi gerektiği savunuldu. Dosyada, şu ifadelere yer verildi:

"Bize karşı hibrit savaş ilan edildi. Bu savaş çok yönlü. En iyi ihtimalle bir iç savaşla veya en kötü ihtimalle geleceği olmayan acımasız yenilgiyle sona erecek. Avrupa ve Fransa'ya karşı hibrit savaş başlatıldı. Bu savaşı kazanmak için psikolojik, sosyolojik, manevi, eğitim, hukuki ve cezai silahlar oluşturulmalı."

Dosyaya imza atan 16 emekli generalin, savunma konularında çalışmalar yapan Ordulararası Düşünce Topluluğu (CRI) mensubu oldukları bilgisi paylaşıldı.

Aralarında 20 emekli general ile emekli ve muvazzaf subayların bulunduğu askerler, Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan'da yayımladıkları açık mektupta, ülkede büyüyen kaos olduğu iddiasında bulunarak, Cumhurbaşkanı Macron'a bu kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı uyarısı yapmıştı.

'İslamcılık' ve banliyölerde yaşayanların Fransa'da toplumsal bölünmeye yol açtığı öne sürülen mektupta, askerler yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiğini savunmuştu. (Sputnik)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ