BioNTech CEO'su Şahin: Aşının yeni bir versiyonu geliştirildi

BioNTech CEO'su Uğur Şahin, Pfizer ile geliştirilen Covid-19 aşısının iki ila sekiz derecede, altı ay süreyle muhafaza edilebilen bir versiyonunu ürettiklerini söyledi.

Pfizer ile beraber korona virüsüne karşı aşı geliştiren BioNTech şirketinin CEO'su Uğur Şahin, bu aşının en önemli dezavantajları arasında sayılan -80 ila -60 derecede saklama zorunluluğuna karşı yeni bir formül geliştirdiklerini açıkladı.

Şahin, aşının depolanma koşullarını iki ila sekiz dereceye çıkaran bu yeni formül için de onay almaya çalıştıklarını söyledi. 


"2-8 DERECEDE ALTI AY SAKLANABİLİR"

Financial Times gazetesinin düzenlediği bir etkinlikte konuşan Şahin, "İlk formülasyonumuzun, eksi 80 derecede depolanması ve nakledilmesi gerekiyordu. Şu anda, henüz onaylanmamış bir versiyonumuz var ve bu 2-8 derece sıcaklıkta, altı ay süreyle saklanabilir" dedi. 

ÜRETİM HEDEFİNİ 3 MİLYAR DOZA YÜKSELTTİ

Daha önce, bu yıl içerisinde 2.5 milyar doz aşı üretebileceklerini belirten Şahin, üretim hedefini 3 milyar doza yükseltti. 2021'deki aşı üretiminde hedeflerinin 3 milyar doz olduğunu söyleyen Şahin, "Ekiplerimiz, üretim ölçeğini artırmak adına harika bir iş çıkardı. Çok fazla teknik sorunla karşılaşmadığımız ve teslimat programına uyduğumuz için mutluyum" ifadelerini kullandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ