Almanya'da Milli Görüş'e yolsuzluk davası

İddianame tamamlandı duruşma günü saptandı.
Almanya’nın önemli eyaletlerinden Kuzey Ren Vestfalya’da (NRW Nordrhein-Westfalen) bulunan Köln Bölgesel Mahkemesi [Landgericht Köln] basın sözcüsü Hakim Dr. Jan F. Orth imzası ile bugün bir bildiri yayımlayarak, Milli Görüş’ün yolsuzluk davasının önümüzdeki Almanya seçimlerinden bir hafta önce başlayacağını açıkladı. Yayımlanan basın bildirisine göre tescilli adı “İslam Toplumu Millî Görüş, Islamische Gemeinschaft Milli Görüş e.V.” olan Milli Görüş derneğinin eski üç yöneticisi ve iki elemanı hakkındaki ceza davası 18 Eylül 2017 tarihinde başlıyor.

Mahkemenin 2018’in Mart ayına kadar şimdilik 50 duruşma günü saptadığı belirtildi.

Odatv’nin araştırmalarına göre, aralarında eski başkan ve eski genel sekreterin de bulunduğu, halk arasında “Avrupa Milli Görüş Teşkilatı” olarak da bilinen derneğin üç eski yöneticisi hakkındaki davada, birincisi 08.09.2011 tarihli, ikincisi 29.01.2013 tarihli olmak üzere iki savcılık iddianamesi bulunuyor.


“MANİDAR DURUŞMALAR”

İlk soruşturması, savcılık dosya numarasından (Az. 113 Js 729/08) anlaşıldığına göre 2008 yılında başlamış ve 08.09.2011 tarihinde, yani altı yıl önce iddianame aşamasına gelmiş olan dava ile ilgili basın açıklamasının “Kurban Bayramı günlerine denk gelmesi” Almanya’daki politik gözlemciler tarafından “manidar” karşılandı.

Köln Bölgesel Mahkemesi Basın Sözcüsü Dr. Orth, açıklamasında, ilk iddianamede üçü yönetici olan dört sanıktan söz ederek, bunların, 2004 ile 2008 yılları arasındaki hac organizasyonlarından ve kurban kesimlerinden elde edilen gelirlerin maliyeye bildirilmemesinden dolayı “vergi kaçırmakla” suçlandıklarını belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ