Almanya, belediye aracılığıyla insan kaçakçılığına dava açtı

Türkiye'den belediyelerin 'gezi' adı altındaki organizasyonlarla insan kaçakçılığı yapıldığına dair örneklerin ortaya çıkmasıyla ilgili Almanya'da ilk dava açıldı.


Gri pasaportla değişim programları adı altında en az 1000 kişinin Almanya’ya getirildiği ileri sürülüyor.

Türkiye’den belediyeler eliyle insan kaçakçılığı yapıldığının ortaya çıkması üzerine Almanya’da açılan soruşturma davaya dönüşürken, Almanya hükümeti bu yöntemin uzun süredir farkında olduğunu belirtti.


‘ÇEVREYE DUYARLI BİREYLER YETİŞTİRME’ PROJESİ 

Evrensel’de yer alan Yücel Özdemir‘in haberinde, kaçakçılığa ilk örnek olarak ortaya çıkan Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde AKP’li belediye tarafından Almanya’nın Hannover kentine ‘çevreye duyarlı bireyler yetiştirme projesi’ çerçevesinde kafile gönderilmesiyle ilgili soruşturmanın davaya dönüştüğü belirtildi.

5 KİŞİ İLTİCA TALEBİNDE BULUNDU

Hannover Savcısı Thomas Klinge isim vermese de dava açılan kişinin Ersin K. olduğu belirtiliyor. Savcı Klinge, “Söz konusu kişi, toplam 53 kişi için bazı projelere katılma ve 90 gün Almanya’da kalması amacıyla vize başvurusunda bulunmuş. Bu kişilerin 46’sı Almanya’ya geldi. İfade edilen projenin hayata geçirilmediğini tespit ettik. Gelen 46 kişiden 5’i Almanya’da iltica başvurusunda bulundu. Diğerleri hakkında hiçbir bilgi yok. Davadaki delillere bağlı olarak hakkında dava açılan kişi hapis cezası da alabilir” dedi. 

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI ALİ AYRANCI 

Öte yandan belediyeler aracılığıyla insan kaçakçılığı konusunda Bavyera Eyalet Hükümetine bir soru önergesi veren Yeşiller Partisi Milletvekili Cemal Bozoğlu da şebekenin arkasında Bingöl Servi ilçesi AKP’li eski Belediye Başkanı Ali Ayrancı’nın olduğunu söyledi.

‘GELMEK İSTEYENLER AKP’Lİ’ 

Bozoğlu, “Benim bulunduğum Bavyera eyaletinde de üçüncü ligdeki futbol takımı Türkgücü üzerinden Urfa-Ceylanpınar’dan 37 kişi Şubat 2020’de gri pasaportla getirilmek istenmiş. Hem de 10 gün için. Bu kişilerin gerçekten Almanya’ya gelip gelmedikleri konusunda bir bilgimiz yok. Soru önergesine yanıt verildiğinde bunu öğrenmiş olacağız. Ancak gelmek isteyenlerin AKP’li olduğunu biliyoruz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ