Afrika liderleri bombalı saldırılardan kurtuldu

Zimbabwe Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa bugün, ikinci büyük şehir olan Bulawayo’nun Beyaz Şehir Spor Stadyumu’nda 30 Temmuz’daki seçimler için düzenlediği miting alanından ayrıldığı esnada patlayan bombalı suikast girişiminden kıl payı kurtuldu.

 Zimbabwe’de saldırının ardından Etiyopya’nın yeni Başbakanı Abiy Ahmed de Addis Ababa’da onbinlere hitap ederken benzer bir bombalı saldırıya uğradı.

Zimbabwe’deki saldırıda, Devlet Başkan Yardımcısı Kembo Mohadi ile iktidardaki Zanu-PF Ulusal Başkanı Oppah Muchinguri- Kashiri yaralandı.

Mnangagwa ve heyetinin kürsüden indiği sırada patlayan ve kameralara yansıyan görüntülerde, toplam sekiz kişinin yaralandığı söyleniyor. Büyük bir panik yaşanan miting alanında, yaralılar acilen hastaneye kaldırıldı.

Devlet Başkanı sözcüsü George Charamba yaptığı açıklamada, yaralıların bir çoğunun taburcu olduğunu, Başkan Yardımcısı Mohadi’nin ayağının tedavi edildiğini, sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti. Charamba, Bakan Kashiri’nin halen saldırının şokunu atlatamadığını ve göğsünden yaralandığını söyledi. Ulusal Komiser Gen Rugeje’nin koluna şarapnel isabet ettiğini belirten Charamba, diğer Devlet Başkan Yardımcısı Constantine Chiwenga’nın yüzünden hafif yaralandığını ve  eşinin Marry’nin de hastaneye kaldırıldığını açıkladı. İlerleyen saatlerde Mnangagwa, Marry Chiwenga ve Mohadi’yi hastanede ziyaret etti. Mnangagwa saldırıdan sonra şunları söyledi, " Biz bu korkak saldırganların emellerine ulaşmasına izin vermeyeceğiz, özgür ve barışçıl bir atmosferde devam eden seçim kampanyamıza devam edeceğiz, farklılıklarımızı konuşarak aşalım. Şiddete en güzel cevap barış elidir. nefrete en güzel cevap sevgidir".

Zimbabwe’yi bağımsızlığını kazandığı 1980’den beri yöneten Robert Mugabe, yardımcısı Mnangagwe’yi görevden almış ve eşi Graça Machel’i yerine atamak istemişti. Geçen yıl 15 Kasım’da Mugabe’yi, bugünkü saldırıda yaralanan dönemin Generali Constantino Chiwenga kansız bir darbe ile koltuğundan etmişti.

Zimbabwe’den sonra Etiyopya’da da miting saldırısı

41 yaşındaki eski asker Başbakan Abiy Ahmed, kurşun geçirmez camın arkasından onbinlere hitap ederken, el bombalı saldırıya uğradı. Görgü tanıklarından biri kimliği belirsiz bir kişinin el bombasını Ahmed’in konuştuğu kürsüye attığını söylerken, başka bir tanık, saldırganın el bombasını patlatamadan etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Korumalar Başbakan Ahmed’i miting alanından hızla uzaklaştırdı. Sağlık Bakanı Amir Aman’a göre, suikast girişiminde bir kişi öldü, 10’u ağır 150 kişi yaralandı.

Meskel Meydanı’nı kana bulayan patlama, Ahmed’in bir hafta önceki olağanüstü hali kaldırması, binlerce tutukluyu bırakması ve internet sansürüne son veren geniş kapsamlı demokratik reformlarından sonra gelmesi dikkatlerden kaçmadı. Ahmed saldırıdan sonra şunları söyledi, “Bu saldırı çok ucuz ve talihsiz bir saldırıdır, sevgi her zaman kazanacaktır, başkalarını öldürmek aslında bir yenilgidir, bizi bölmek isteyenler emellerine ulaşamayacak”.

Hristiyan - Müslüman bir aileden gelen Ahmed, Oromo etnik grubundan başbakanlık koltuğuna oturan ilk lider oldu. Abiy Ahmed, Eritre ile sınır anlaşmazlığı çözmeye çalışan bir lider olarak öne çıkıyor. Saldırıyı Avrupa Birliği ve Amerika kınadı.

Etiyopya’daki saldırıdan sonra, aralarından dokuz polis memurunun da olduğu bir çok kişi tutuklandı.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ