ABD Dışişleri Bakanı'ndan NATO zirvesi öncesi Türkiye'ye sert eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Haziran'da Brüksel'de gerçekleştirilecek NATO zirvesinde, Türkiye-ABD ilişkilerini düzeltme umuduyla, Joe Biden ile bir araya gelmeye hazırlanırken, Washington'dan Türkiye'ye soğuk duş etkisi yaratan sert bir eleştiri geldi.


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin bir NATO müttefikinin davranması gerektiği şekilde davranmadığını söyledi.

VOA'nın haberine göre, Dış İlişkiler Komisyonu toplantısında konuşan Blinken, Demokrat Senatör Robert Menendez'in, “Şu bana çok şaşırtıcı geliyor; bir NATO müttefikinde bugün daha fazla sayıda gazeteci ve avukat tutuklanmış durumda, bana göre Türkiye, Kıbrıs’ı ve münhasır ekonomik bölgesini tehdit ettiğinde, Libya’ya giderek kimse tarafından tanınmayan ama Yunanistan’ın münhasır ekonomik bölgesine müdahale eden bir ekonomik bölge ilan ettiğinde, Azerbaycan üzerinden Ermenistan’a karşı saldırgan davranışlara karıştığında, Libya’da menfur bir rol oynadığında uluslararası hukuku sürekli ihlal ediyor. O zaman Erdoğan idaresi altındaki Türkiye’ye karşı neler yapıyoruz? Erdoğan idaresi altındaki Türkiye diyorum çünkü bu Türkiye halkıyla ilgili bir şey değil ama kesinlikle lideriyle ilgili” sorusuna yanıt verdi.


Blinken şunları söyledi:

"Şundan kesinlikle eminim ki Başkan Biden gelecek hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğünde bu konular gündemin en üst sırasında yer alacak. Az önce sıraladığınız konular dahil Türkiye’yle aramızdaki ayrılıklar sır değil. Birçok bakımdan Türkiye bir NATO müttefikinin davranması gerektiği şekilde davranmıyor. Sadece Rusya’dan S-400 alımı değil, bunun de ötesinde, Doğu Akdeniz’da atılan adımlar derinden rahatsız edici.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin bazı girişimlerinden geri adım atmasından memnuniyet duyuyoruz. Ankara’nın Güney Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi olarak gördüğü sulardan gemilerini çekmesi ve sondaj faaliyetlerine son vermesini olumlu buluyoruz.

Başkan Biden, tüm bu konuları Cumhurbaşkanı Erdoğan’la doğrudan görüşme fırsatına sahip olacak."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ