İslamda değerler hiyerarşisi: Zulmedip, Kabe'nin arkasına saklanmak!

İlahiyatçı-yazar Prof. Dr. Ayhan Tekineş, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın her olayda kutsalların ardına saklanmasını Erkam Tufan Aytav’ın Youtube kanalında değerlendirdi.

“Sembolleri kendi bir takım dünyevi siyasi çıkarları için araçsallaştırarak insanlar üzerinde baskı kurmak Efendimizin sünnetinde asla yoktur.” diyen Tekineş, eski Dışişleri Bakanı Egemen Bağış’ın Bakara Suresi’yle nasıl dalga geçtiğini hatırlattı ve “Kimse kalkıp ona bir şey diyemedi.” dedi.

Tekineş şöyle devam etti: “Fikirlerinizi değerler üzerinden ifade etmez, semboller üzerinden ifade ederseniz ve o sembolleri istismar ederseniz tabi ki insanların o sembollerin ifade ettiği manalara karşı hassasiyeti kaybolur. İnsanlar o sembollere düşman olur. O sembollerin ifade ettiği manaya düşman hale gelir.”


EZANLA DALGA GEÇEN MAHZURE

İlahiyatçı-yazar Prof. Dr. Ayhan Tekineş, kutsal değerlere saygısızlık yapıldığında nasıl davranılması gerektiğini tarihten iki örnekle açıkladı:

“Mekke fethedildiği zaman Efendimiz ve sahabeler namaz için hazırlık yapıyorlar. Ezan okunuyor. Kendi beldesinin fethedilmesinden rahatsız olan bazı gençler ezan okunurken alay ediyor. Ezan da Kabe gibi bizim kutsalımızdı. Bunun üzerine efendimiz onları çağırıyor, gelin, sesiniz çok güzel çıkıyor diyor, bir daha okuyun diyor. İçlerinden gür sesli olan Ebu Mahzure’ye “Sen ne kadar güzel okuyorsun, bundan sonra ezanı sen oku” diye iltifatta bulunuyor, hediyeler veriliyor. Sonra o genç 50 küsur yıl o mescidin müezzinliğini yapıyor.”

MESCİD-İ NEBEVİYE BEVLEDEN ADAM

“Bir adam Mescidi Nebevi’ye bevlediyor, yani ihtiyacını gideriyor. İnsanlar kızıyorlar, Peygamberimiz bir şey demiyor. Efendimiz insanlar herhangi bir kutsal değere saygısızlık yaptı diye onu dışlamak yerine kalbini kazanmaya çalışıyor, dini değerler nasıl sevdirilir onu düşünüyor.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ