Hizmet düşmanlığının zirve noktası

Hizmet'e en karşı olan ülkeye Mehmetçiğin kanı peşkeş çekiliyor. Skandal anlaşma imzalandı bile.

Zeynep Gürcanlı, Sözcü Gazetesi'nde "Mehmetçik Lejyoner mi oluyor" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yazıya göre Hükümet Mehmetçiği hiçbir askeri gücü olmayan Katar'ı korumak için paralı asker olarak tıpkı lejyonerler gibi gönderecek bir düzenlemeyi imzaladı. Sebebi ise Katar'ın Hizmet Hareketi'ne en karşı olan ülke olması. Özetle, Hizmet'e yönelik düşmanca hislerden dolayı Mehmetçik adeta Katar'a kurban ediliyor, peşkeş çekiliyor. 


İşte Zeynep Gürcanlı'nın yazısı:

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “kardeşim” dediği Katar Emiri'nin ülkesinde askeri üs kuruyor.

TSK'nın Katar üssüne ilişkin anlaşma imzalandı, TBMM onayına sunuldu. Anlaşmanın onaylanmasının ardından Mehmetçik Katar'da konuşlandırılacak. Ancak anlaşma metnine baktığınızda “belirsizlikler”, böylesine önemli bir anlaşmada hiç olmayacak unsurlar göze çarpıyor:

– SORU: NEDEN KATAR? YANIT: “F..Ö İLE İYİ MÜCADELE EDİYOR”‐
Anlaşmada, Mehmetçiğin neden Katar'a gönderileceğine ilişkin hiçbir unsur yer almıyor. TBMM Dışişleri Komisyonu'nda, CHP'li vekiller de bu soruyu soruyorlar Dışişleri Bakanlığı'ndan anlaşmayı anlatmak için gelen Büyükelçi Ümit Yardım'a… Yanıt ise son derece ilginç… Büyükelçi Yardım, uzun uzun “Katar'ın 15 Temmuz darbesi sırasında nasıl Türkiye'nin yanında durduğunu, F..Ö ile mücadele konusunda ne kadar yardımcı olduğunu, Katar'da hiç F..Ö unsur bırakmadığını” filan anlatıyor.

Büyükelçinin açıklamalarından şu ortaya çıkıyor: Bundan sonra F..Ö ile iyi mücadele ediyor diye bazı ülkelere, Mehmetçik gönderilecek… O ülkeleri korumak, gerekirse de o ülkeler adına savaşmak üzere…

– “TÜM MASRAFLAR KATAR'A AİT”‐
Anlaşmada dikkat çeken bir başka unsur, Katar'a gidecek Mehmetçiğin görev yapacağı üssün inşasından orada görev yaparken ortaya çıkan masraflara kadar her şeyin Katar hükümeti tarafından karşılanacak olması…

İlk bakışta “Ne güzel işte, Türkiye'nin cebinden bir şey çıkmayacak” diye düşünenler olabilir. Onlara şu soruyu sormak lazım; “Masraflar karşılanıyor iyi de, Mehmetçik neden Katar'a gönderiliyor?” Elbette Katar'ın güvenliğine “katkı için”. Yani Katar, komşularıyla bir sorun yaşasa, Mehmetçik devreye sokulacak, Katarlılar Mehmetçik tarafından “korunup kollanacak”. Yani Katar'ın yaptığı masrafları, Mehmetçik “kanıyla” ödeyecek. Ama Türk maliyesinden “tek kuruş bile çıkmayacak…”

Lafı dolandırmaya gerek yok… CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, lafı hiç dolandırmadan, Mehmetçiğin düşürüldüğü durumu da sorduğu sorularla özetledi bile… “Türkiye Katar'da ne karşılığında askeri üs kuruyor? Bunun masrafını niye Katar karşılıyor? Kaç yıl orada olacağız? Katar'ın stratejik önemi nedir, hiçbir askeri gücü olmayan Katar'ın bize ne faydası olacaktır? Türk askeri para karşılığı Katar'ın jandarmalığını mı yapacak? Sünni blokun Şii eksenine karşı korunması görevini mi yapacak?”

 – ASIL HEDEF “İRAN” MI?‐
Tüm bunları bir de İran Savunma Bakan Hüseyin Dekhan'ın, Suudi Arabistan'ın başını çektiği, Katar'ın içinde yer aldığı Sünni Arap bloğuna karşı “Mekke ve Medine hariç güvenli yer bırakmayız” tehdidiyle birlikte okuyun. İran bu sözünü yerine getirmeye kalkıp, Katar'a da saldırsa ne olacak? Doğru düzgün ordusu olmayan Katar adına Mehmetçik mi İran'la çatışmaya sürülecek? Ardından Suudi ve Katar çıkarlarını korumak için Türkiye de İran'la çatışmaya mı girecek? Bu soruların da yanıtı yok.

– “MAHKEMELER” DEĞİL “HÜKÜMETLER” ANLAŞMAZLIK ÇÖZECEK‐ Durun, daha bitmedi… Anlaşmanın son derece vahim bir başka unsuru daha var. Anlaşmanın 16. maddesi aynen şöyle diyor: “Herhangi bir anlaşmazlık taraflar arasında müzakereler yoluyla çözümlenir ve çözüm için herhangi bir ulusal ya da uluslararası mahkeme ya da üçüncü tarafa götürülmez.” Katar'ın bir çeşit “aşiret devleti” olduğunu, tek adamla ‐Emir‐ yönetildiğini, ülkede hukuk da bizzat “Emir'in emirleri” olduğunu biliyoruz da…

Ya Türkiye Cumhuriyeti? Anlaşma, Katar'da Mehmetçiğin yaşayabileceği küçük ya da büyük her türlü olumsuzluk konusunda mahkemeleri devre dışı bırakıyor. Türkiye Cumhuriyeti bir “hukuk devleti” değil miydi? Yaptığınız ev kirası sözleşmelerinde bile “şu mahkeme yetkilidir” diye yazarken, Katar'a göndereceğimiz Mehmetçiğin yaşayabileceği sorunlar için ulusal ve uluslararası tüm mahkemelerin “devre dışı” bırakılmasının nedeni ne olabilir? Tüm bu unsurları alt alta toplayın. Mehmetçiğin Katar'da yapacağı görevi tek kelimeyle özetlemek gerekirse akla ilk olarak “lejyonerlik” geliyor. Ben durumu özetleyen daha iyi bir tanım bulamadım. AKP hükümeti ya da Genelkurmay Başkanlığı, Katar'da Mehmetçiğin durumunu daha iyi ifade edebilecek bir tanıma sahipse, lütfen kamuoyuyla da bir zahmet paylaşsın…
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ