"Hitler’i geçmeyi hayal eden standart bir diktatör olan Erdoğan"

Moskova Patrikhanesi Ordodoks Kilise ve Toplum Dernekleri Federasyonu üyesi Dimitri Pakhomov, Erdoğan’la ilgili önemli bir yazı kaleme aldı.

‘Erdoğan’ın politikaları üçüncü dünya savaşının bir fitiline dönüşüyor’ başlıklı yazısında Pakhomov, Hizmet Hareketi’nin Erdoğan rejimi tarafından temelsiz olarak ‘darbecilikle’ suçlandığı belirtiliyor.

Fethullah Gülen’in önemli bir düşünür, yazar ve İslami kanaat önderi olduğunu belirten Pakhomov, şu ifadeleri kullanıyor:


“Türkiye’nin mevcut siyasi rejimi Fethullah Gülen’i terörizm ve darbe girişimiyle suçluyor. Bu suçlamalar tamamen temelsizdir ve yönetici seçkinlerin çeşitlendirilmiş fikirlere dayanan aydınlanmış bir gelecek için isteksizliğinden kaynaklanmaktadır. Gülen’in kitaplarında bahsettiği tüm insanların ortak kardeşliğine bir kayıtsızlık var. Erdoğan’ın Türkiye’si geçmişe odaklanıyor ve Osmanlı İmparatorluğu’nun zihniyetini yeniden canlandırmak için IŞİD dahil, uluslararası terörizm riski altında dini inançlar dahil her şeyi kullanıyor.

"NAZİ ALMANYASININ ŞİZOFRENİK HIRSLARI TEKRAR EDİLİYOR"

“Günümüzün önde gelen hümanisti Fethullah Gülen’in doğduğu modern Türkiye’nin yöneticileri, hümanizm ilkelerinden sapmakla kalmayıp, 1930’ların Nazi Almanyası’nın şizofrenik hırslarını da tekrar ediyorlar. Kaybedilen ‘Bin Yıllık Reich’in ihtişamını geri getirmek için dünyayı başka bir dünya savaşına atmışlardı. Erdoğan’ın Türkiye’sinde, akla sahip tüm vatandaşlar, ülkenin dört bir yanındaki tutukevlerinde hapsediliyor. Askerler, profesörler, öğrenciler ve ayrıca ev hanımı gibi sıradan insanlardır. Erdoğan hükümetinin herhangi bir gerçek muhalefeti bastırma politikası var ve vatandaşları yoksulluğun eşiğine getiren büyük ekonomik krizin nedeni budur. Ancak hükümet temsilcileri, yabancı güçleri işaret ediyor. Diğer totaliter rejimlerde de durum böyledir.

"ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞININ FİTİLİ OLACAK"

“Erdoğan hükümetinin dış politikası, Yunanistan, Suriye ve Libya’daki gelişmelere ve Doğu Akdeniz’deki tartışmalı hidrokarbon kaynaklarına baktığımızda geniş çaplı bir askeri harekât getirme riski taşıyor. Büyük Orta Doğu ve Büyük Kafkasya’daki çatışmalar, nükleer güçler de dahil olmak üzere dünyadaki tüm topluluklar için hayal kırıklığı yaratan sonuçlara neden olabilir. Hizmet hareketinin kurucusu Fethullah Gülen’in vaaz ettiği evrensel ve hümanist fikirlerin dikkatle dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin ancak kendileri gibi insancıl yaklaşımla medeni insanlık düzeyine döndürülebileceğine inanıyorum. Türkiye’yi defalarca ziyaret ettim ve ona aşık oldum. Bu yüzden, Adolf Hitler’i geçmeyi hayal eden standart bir diktatör olan Erdoğan’ın DÜNYA SAVAŞI III’ün fitili olmasını gerçekten istemiyorum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ