Erdoğan, Saray’dan izlenen sosyal medya istiyor: WhatsApp yerine BİP

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamalarının geçici olarak kapanmasını fırsata çevirmeye hazırlanıyor. Erdoğan, Saray’ın konuşmalarını dinleyebildiği ve yazışmalarını izleyebildiği uygulamalar istiyor.

Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu sosyal medya uygulamaları dünya genelinde çöktü. Zuckerberg’in sahibi olduğu hisseler 7 milyar dolar kayıp yaşarken konu dünyanın gündeminden düşmüyor.

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, “Facebook’a erişilememesi sonrasında Erdoğan, sosyal medya hakkındaki şikayetlerini daha yüksek sesle dile getirmeye başladı” başlığını kullandı.


AKP YERLİ VE MİLLİ ALTERNATİFLER PEŞİNDE

Bloomberg’de yayınlanan yazıda, “Sosyal medyada siyasi eleştiriye çok az tahammülü olan Erdoğan, Facebook’ta yaşanan sorun sonrasında yeni bir dijital düzen çağrısı yaptı. Erdoğan’ın iletişim direktörü Fahrettin Altın da Facebook’ta yaşananların sosyal ağların ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini ve hızlıca yerli ve milli alternatifler yapılması gerektiğini söyledi” ifadesi kullanıldı.

POLİS-İSTİHBARAT DEVLETİ GÜÇLENİYOR

Altun’un bu itirafı AKP iktiranının kontrolündeki sosyal medyayı akıllara getirdi. Turkcell tarafından üretilen Bip uygulamasını kamuda zorunlu kılan Saray rejimi, konuşma ve mesajlaşmaları anlık izlemek istiyor. Muhaliflerin anında tespit edilebilmesini de hedefleyen AKP Hükumeti, 2014 yılından bu yana Türkiye’yi dönüştürdüğü polis-istihbarat devletini daha da güçlendirecek.ERDOĞAN’IN YASAKLADIĞI SOSYAL MEDYA

Bloomberg makalesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişte bazı sosyal medya platformlarını kapatmakla tehdit ettiğini de hatırlattı. YouTube ve Wikipedia’nın yıllarca yasaklı olduğunun hatırlatıldığı makalede Twitter’a erişimin de bazen yavaşlatıldığı kaydedildi.

WHATSAPP YASAKLANMA YOLUNDA

Bloomberg yazısında “Sosyal medya şirketleri yerel temsilci atamadıkları  için ceza aldılar. Bu yılın başında Türkiye hükümeti basın mensuplarına WhatsApp’ı kullanmayı bırakmalarını önerdi. Cumhurbaşkanlığı ofisi de dahil olmak üzere birçok hükümet kurumu basınla iletişimini Turkcell’in kurduğu BiP aracılığıyla yapıyor” yorumu yapıldı.

AKP Türkiye’sinde Ankara’da işler hep böyle yürüyor. AKP Hükumeti önce bir tavsiyede bulunuyor. Arkasından yasaklar geliyor. Yaşanan son krizin ardından WhatsApp’a da yasak yolu gözüktü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ