Cumhur İttifakı geriyor

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepki olarak başlayan eylemler, polisin kampüs içerisinde yaptığı sert müdahale ile farklı bir boyuta taşındı.TR724'ten İlker Doğan'ın haberine göre AKP rejimi ve küçük ortağı MHP, ‘kayyım rektör istemiyoruz’ diyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini terörize etmek için elinden geleni yapıyor.  AKP rejimi ve küçük ortağı MHP, ‘kayyım rektör istemiyoruz’ diyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini terörize etmek için elinden geleni yapıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, rektörün seçimle gelmesini isteyen ve bunun için eylem yapan öğrencileri ‘teröriste’ benzetti. Erdoğan, “Siz öğrenci misiniz, yoksa siz rektörün odasını basmaya kalkışan terörist misiniz?” dedi.


Devlet Bahçeli’nin açıklamaları daha sertti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Türkiye’nin evlatlarını derhal serbest bırakın ve yarattığınız gerginliğe son verin.” sözlerine cevap veren Bahçeli, “Türkiye’nin böyle evlatları yoktur. Eşkıyalar Boğaziçi’ne tutunarak ülkemize meydan okuyor.” ifadelerini kullandı.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Rektör seçimlerinin illa çok demokratik mi olması gerekiyor? Hayır.” dedi.

İZMİR POLİSİ, İSTANBUL’U ARATMADI: 70 GÖZALTI

İzmir’de dün Boğaziçi Üniversitesi protestolarına destek veren öğrencilere polis sert müdahalede bulundu. En az 70 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. İstanbul’da ise Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemler sırasında gözaltına alınanlara destek için arkadaşları Çağlayan Adliyesi önünde toplandı. Polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Rektörlük binası önünde de eylemler devam etti.

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepki olarak başlayan eylemler, polisin kampüs içerisinde yaptığı sert müdahale ile farklı bir boyuta taşındı. Haftasonu Kabe’nin resmi bahane edilerek iki öğrencinin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla pazartesi kampüs içerisinde eylem düzenleyen öğrencilere polis sert müdahale etmiş ve 159 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların büyük bölümü polis sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

MELİH BULU: ASLA İSTİFAYI DÜŞÜNMÜYORUM

Bu arada öğretim üyeleri de her gün Bulu’yu sırtlarını dönerek protesto etmeye devam ediyor. Hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin talebi ilk olarak Bulu’nun istifa etmesi. Aksi halde eylemlerinin devam edeceğini belirtiyorlar. Öğretim üyeleri ve öğrencilere göre, hem Bulu’nun atanması hem de bu atamanın yapılma biçimi sorunlu. Ancak Bulu’nun istifa etmeye niyeti yok. Dünkü açkılamasında, “Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör olmak hayalimdi. Asla istifa etmeyi düşünmüyorum.” dedi.

ERDOĞAN: ÖĞRENCİ MİSİNİZ, TERÖRİST Mİ?

AKP rejiminin öğrenci ya da akademisyenleri ‘dinlemek’ gibi bir derdi yok. Bildiğini okuyor. Rejim, bütün imkanlarını kullanarak öğrencileri terörize etmeye çalışıyor. Erdoğan, dün Boğaziçi eylemleri konusunda ilk kez konuştu. Öğrencileri teröriste benzetti: ““Siz öğrenci misiniz, yoksa siz rektörün odasını basmaya kalkışan terörist misiniz? Bu ülke teröristlerin hakim olduğu ülke olmayacak ve asla fırsat vermeyeceğiz. Gereği neyse yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bu ülke bir daha Gezi olayını yaşamayacaktır.”

BAHÇELİ: TERÖRİSTLER, VANDALLAR, BARBARLAR

İktidarın küçük ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli’nin hedefinde ise CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte öğrenciler vardı. Kılıçdaroğlu’nun, “Türkiye’nin evlatlarını derhal serbest bırakın ve yarattığınız gerginliğe son verin.” sözlerine tepki gösteren Bahçeli, öğrencileri terörist olmakla, barbarlık yapmakla, vandallıkla suçladı: “Öğrenci başka terörist başkadır. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylara destek vermek geldiğimiz bu aşamada teröre destek vermektir. Türkiye’nin böyle evlatları yoktur. Çocuk veya öğrenci dedikleri vandaldır, barbardır, gözlerini kan ve nefret bürümüştür. Sırtlarını ajanlara, zalimlere ve karanlık çevrelere dayamış olanlar evlat değil başı ezilmesi gereken zehirli yılanlardır.”


Kaynak: Tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ