CNN Türk’teki terör suçlamasının neden ortaya çıktı: Çöktüğü villayı İBB kamuya kazandırdı

Geçen hafta CNN Türk’te yayınlanan “Ne Oluyor” programı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi ile AKP’li grup başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’yu karşı karşıya getirdi.


AKP’li Kadir Topbaş döneminde İBB tarafından inşa edilen Florya’da ormanlık alanın içinde bulunan ve 12 AKP’li başkana tahsis edilen villalar kamuya kazandırıldı. En büyük villada oturan AKP’li Tevfik Göksu, geçen hafta İmamoğlu yönetimini terör iltisaklı personel alımıyla suçlamıştı.

İçişleri Bakanlığının da inceleme başlattığı İBB’deki personel alımı ile ilgili gelişmeler hakkında konuşan Göksu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere yönetim hakkında çeşitli iddialarda bulundu.


Tevfik Göksu, İBB Başkanı İmamoğlu için “Tercihini DİAYDER’den yana yapmış. DİAYDER’in terör destekli olduğunu sağır sultan bile biliyor” ifadelerini kullandı.

Göksu’nun iddialarına yanıt vermek üzere kanala defalarca telefon açtığını söyleyen İBB Sözcüsü Murat Ongun talebine olumlu cevap alamadığını söyledi.

12 AKP’Lİ BAŞKANA ÖZEL VİLLA

AKP’li Kadir Topbaş döneminde İBB tarafından villaya dönüştürülen Florya’da ormanlık alanın içinde bulunan konutlar, AKP’li 12 belediye başkanının ailesine tahsis edildiği ortaya çıktı.

İmamoğlu başkanlığındaki İBB yönetimi, 12 AKP’li aile tarafından kullanılan villaları boşalttı. İBB boşaltılan villaları İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Kampüsü yaptı. Yakın bir tarihte açılacak olan kampüse koronavirüs aşısını insanlığa kazandıran bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in adı verildi.

Alanda bulunan 11 villa, 20-25 kişi kapasiteli ofislere dönüştürüldü. Dört villa yemekhane, toplantı salonu, idari bina ve icra ofisi olarak kullanılmaya başlanılacak.

Başkanlık konutu olan villa, İPA ve İBB icra ofisi oldu. Topbaş’ın çizim odası olarak kullandığı hobi binası ise toplantı salonuna dönüştürüldü. 850 metrekarelik havuz ise 200 kişi kapasiteli konferans salonu olarak kullanılacak.

EN BÜYÜK VİLLA GÖKSU’YA

Alanda bulunan en büyük villayı ise Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu kullanıyordu. Göksu’nun ‘eski’ evi artık danışman ofisleri olarak kullanılıyor.

Eski Beyoğlu Belediye Başkanı olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın ek bina yapılarak büyüttüğü ev ise şimdi kamusal tasarım ofisi oldu.

AKP’LİLERDEN ALINAN VİLLARIN DURUMU

ANKA’da yer alan habere göre, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun villası Danışman ofisleri; Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın villası İPA Platformlar; Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver’in villası İdari Ofis; Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın villası Sosyal Politikalar Ofisi; Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner’in villası Vizyon 2050 Ofisi; Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın villası İstanbul İstatistik Ofisi; Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in villası Enstitü Ofisi; Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin’in villası Girişimcilik Ofisi; Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın villası İstanbul Yatırım Ajansı; Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’in villası İdari Ofis ve Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman’ın villası ise Kafe ve yemekhane olarak kullanılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ