"CHP'de sorun sadece Muharrem İnce değil"

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, CHP'de 3 milletvekilinin istifa etmesi ve Muharrem İnce'nin parti çalışmalarıyla ilgili sürecin altındaki gelişmeleri yazdı.

CHP'de Muharrem İnce'ye yakın üç milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel'in istifalarını ele alan gazeteci-yazar Murat Yetkin, bu isimlerden Çelebi'nin Kılıçdaroğlu kontenjanından, Özel'in de İnce'nin talebiyle aday listesine alınarak, TBMM'ye seçildiklerini hatırlattı.

Murat Yetkin, 'Kılıçdaroğlu başarının bedelini mi ödüyor?' sorusunu yönelttiği 'yetkinreport.com'daki yazısında şu noktalara dikkat çekti:


"Şimdi size Ankara’da siyaset kulisinde sorulan bir soruyu soralım. Kılıçdaroğlu yarın çıksa, İnce ile görüşse ve ikinci defa CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olduğunu söylese, İnce ne yapar? 'Hayır, CHP artık Atatürkçü parti değil. Her hafta bir skandal çıkan partide işim ne? Bu ilkelerime aykırı' diyerek geri mi çevirir? Memleket Hareketi'nin başına geçip partisini mi kurar? Yoksa Memleket Hareketi'ni lağvedip (ya da yedekte tutup) CHP saflarının en önünde yerini mi alır?

Hemen yanıt vermeyin. Çünkü İnce’nin düşünce sistematiğine göre, CHP’den ayrılmak demek, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı gösterilmeye engel sayılmayabilir.

... İnce’nin “Ya Kılıçdaroğlu aday olsun ya ben olayım” derken çağrışım yoluyla söylemek istediği 'Kılıçdaroğlu olamaz' cümlesidir. İnce böyle söylüyor demiyorum, bunu AK Partililer de öyle söylemiyorlar ama bu cümlenin altında 'Alevi cumhurbaşkanı olamaz' çağrışımı yatıyor; tıpkı 2007’deki “Eşinin başı örtülü cumhurbaşkanı olamaz” siyasetini andırıyor. Parti içinde içten içe varlığını sürdüren bu tartışmanın Kılıçdaroğlu da farkında..."

Murat Yetkin yazısında ayrıca CHP'deki 'ideolojik' tartışmayı ve Kılıçdaroğlu'nun milletvekili listesi belirlemede nasıl bir tutum benimseyebileceği konularını da ele aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ