BTK Bylock'ta kendini yalanladı

Potansiyel terörist listelerinin altını dolduramayan MİT'in imdadına BTK yetişti ama...
Bylock listesini sürekli genişleten iktidar son olarak BTK'nın çalışması olduğunu öne sürdüğü 102 bin kişilik bir Bylock listesi olduğunu daha açıkladı. 

Ancak açıklamadan şu ortaya çıktı ki, Bylock kullanan biri kazara sizin kullandığımız internete bağlanmışsa artık potansiyel teröristsiniz. 

İşte BTK'nın 102 bin kişilik yeni listesiyle ilgili açıklamasından ortaya çıkanlar:


-Adsl ya da fiber kullanıp eşi dostu, komşularıyla paylaşan ya da şifre koymayanlar nasıl ayırt edilecek. 

-Kişilerin wifi şifreleri kırılıp başkalarınca kullanılmışsa ne olacak?

-Avea gibi operatorler bir ip yi en az 10 kisiye verdigi ortaya çıktığına göre, hangisinin bağlandığı nereden tespit edilecek?

Bylock.net adında bir site oldugu ortaya çıkmıştı ve bu IP BTK sonucundaki IP'ye çıkıyordu.
Bu siteye google arama sonucunda baglananlar (security message vs ) gibi bir çok aramada google'dan sonuç olarak çıkmış ve pekçok insan bağlanmış olabilir. Bu durumda ne olacak?

Bylock.net linki özellikle teknoloji forumlarında ve bloglarında çokça paylaşılmış. Buradan tıklayıp bağlananlar nasıl ayırt edilecek?

Özellikle konu haberleştirilirken haber sitelerinde verilen linki tıklayanlar nasıl ayırt edilecek?

Örnek olarak 2016 yılının başlarında sahibi "bylock kapandı" demisti  ama
http://www.yeniakit.com.tr/haber/orgut-irtibati-kriptolu-programlarla-sagliyor-52106.html
linkteki örnek gibi 2015 tarihinde medyada çıkan haberlerden merak edip programı indirenler, test edenler nasıl ayırt edilecek?

Bylock başından beri hem Apple Store hem de Google Play'de kategorisinde çok kullanılan uygulamalar arasındaydı. Burada ketegoride görüp indirenlerin durumu ne olacak. 

Hem Apple hem Google markette hemde web siteleri, haber siteleri forum ve bloglarda bylock için reklam verilmiş olabilir. Bu reklamları tıklayanların durumu ne olacak?

Yukarıda sayılanların tamamı BTK kayıtlarında görülecek ve listeye düşmeye neden olacak şeyler. 

BTK'nın binlerce siteyi ve uygulamayı erişime engellerken Bylock'un bu listeye hiçbir zaman girmemiş olması da ayrıca dikkat çekici bir durum. 

Geçmiş zamanda suç olmayan bir uygulama kurup bağlanarak nasıl suç işlenmiş sayılabilir? Suçlar geriye dönük icad edilebilir mi?

MİT'in fişleme listelerinin altının BTK tarafından doldurulması çabasından ibaret olan bu hamle, kendi içerisindeki tutarsızlıklarıyla yeni hukuksuzluklar üretmekten başka bir sonuç doğurmayacak. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ