Asgari ücret şekilleniyor: 2 bin 800 civarı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücret için yapılan üçüncü toplantıda önerisini sundu. Yaklaşık yüzde 20’lik bir zam öneren TÜİK’in tavsiye ettiği rakam ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira olarak hesapladı.


Tr724'ten Yusuf Dereli'nin haberine göre  TÜİK’in önerdiği rakamlar tartışmaları da beraberinde getirdi. Zira aynı kurum doğalgaza son bir yılda yüzde 35, elektriğe ise yüzde 33 civarında zam geldiğini açıklamıştı. Ayrıca gıdada son bir yılda gerçek enflasyon oranının yüzde 30’un bile üzerinde olduğu bir ortamda açıklanan yüzde 20’lik zam tepkilere neden oldu. TÜRK-İŞ rakamın Türkiye gerçeklerinden uzak olduğunu söyledi.Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamındaki üçüncü toplantısını Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Türk-İş heyeti görüş ve taleplerini sunarken, heyette yer alan asgari ücretli işçi Özgül Yardımcı da asgari ücretlilerin sorunlarını dile getirdi. Toplantıda, TÜİK temsilcisi de bekar bir işçinin asgari geçim tutarını açıkladı. TÜİK, bekar bir işçinin asgari geçim tutarını ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesapladı. Türk-İş, TÜİK’İN Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda paylaştığı bekar bir işçinin asgari geçim tutarlarının ülke gerçeklerini yansıtmadığını kaydetti. 

TÜİK’E KENDİSİNDEN BAŞKA KİMSE İNANMIYOR


TÜİK’in kasım ayı rakamlarına göre enflasyon oranı yüzde 14,03. Ancak söz konusu oran inandırıcı olmaktan uzak. Uzmanlara göre yıllık enflasyon oranı en az yüzde 30. Zaten TÜİK’in kendisi de 23 Eylül’de yaptığı açıklamada, geçen yılın aynı dönemine göre elektriğin yüzde 32.3, doğalgazın ise yüzde 34.7 oranında zamlandığı belirtmişti. Dolayısıyla yıllık enflasyonun yüzde 14 seviyesinde olduğuna TÜİK’ten başka inanan yok. 

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLUR?

Mevcut asgari ücret net 2.324 TL. Söz konusu rakama enflasyon oranı kadar zam gelmesi durumunda rakam 2,670 liraya çıkacak. Ancak işçi sendikalarının beklentisi çok daha yüksek. Örneğin DİSK 2021 yılı asgari ücretin net 3 bin 800 TL olması gerektiğini açıkladı geçtiğimiz hafta. Bu da yüzde 63 civarında bir zam demek ki, bu da pek mümkün görünmüyor. Genel olarak yüzde 3-5 yanılma payıyla bugüne kadar TÜİK’in önerdiği rakamlara yakın ücretlerin belirlendiği biliniyor. Geçtiğimiz yıl da TÜİK 2.3331 TL teklif etmiş ve rakam 2,324 lira olarak açıklanmıştı. Dolayısıyla 2021 için belirlenecek asgari ücretin 2 bin 750 ile 2 bin 850 lira arasında olacağı anlaşılıyor.


Kaynak:Tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ