Türk öğretmenlerin kaçırılması davasında Moldova istihbarat şefine göstermelik hapis cezası

Türk öğretmenlerin ülkeden hukuka ve insan haklarına aykırı olarak çıkarılması davasında, Moldova eski istihbarat başkanına ertelenmiş hapis cezası çıktı. Dosyada gizlilik kararı olduğu için 2 ay önce verildiği anlaşılan cezanın miktarı bilinmiyor.

İki yıl önce Moldova’daki Orizont okullarında çalışan 7 Türk öğretmenin evleri önünden zorla araçlara bindirilip Türkiye’ye gönderilmesine ilişkin açılan davada fatura tek kişiye kesildi. Dönemin İstihbarat Kurumu (SIS) Başkanı Vasile Botnari, görevi kötüye kullanmak suçundan hapis cezası alırken, aynı dosyada yargılanan iki istihbarat şefi ve Göçmen Bürosu müdürü beraat etti.

KARARI MAHKEME DEĞİL BAŞSAVCI DUYURDU


Tr724'ten Necdet Çelik'in haberine göre, Vasile Botnari’ye verilen cezanın süresi bilinmezken, Moldova Başsavcısı Aleksandr Stoyanoglu, kararın ertelenmiş hapis cezası olduğunu duyurdu. Bu yılın şubat ayında görülmeye başlayan davada mahkemenin temmuz ayında karar verdiğini belirten Başsavcı, dosyadaki gizliliğin üstüne kararın bile gizlendiğini söyledi. ‘’İlk derece mahkemesine dosyadaki gizliliğin kaldırılmasını talep ettim.’’ diyen Stoyanoglu, mahkemeden henüz bir cevap alamadığından yakındı.
   
BOTNARİ SUÇUNU İTİRAF EDİP DEVLETİN ZARARINI ÖDEMİŞ

Moldova haber kanalı TV 8’e konuk olan Başsavcı Aleksandr Stoyanoglu, Vasile Botnari’nin suçunu itiraf ettiğinin altını çizdi. Başsavcı şu bilgileri verdi: ‘’Botnari, AİHM’nin Moldova’yı mahkum ettiği 125 bin euro tazminatı ve Türk öğretmenleri götüren uçağın yakıt masrafı olan 19 bin 300 euroyu devlet kasasına ödedi. Sanıyorum Botnari, dönemin Başbakanı Vlad Plahotniuk’un etkisi altında kaldı.’’

Moldova Başsavcısının sözünü ettiği Plahotniuk, kaçırılma olayından 9 ay sonra patlak veren bir yolsuzluk soruşturması nedeniyle ülkeden kaçmıştı. Hakkında kırmızı bülten çıkarılan ünlü oligarkın Amerika’da olduğu sanılıyor.
   
AİLELERİN ÇIĞLIKLARI ARASINDA KAÇIRILDILAR

6 Eylül 2018’de Moldova’ın başkenti Kişinev ve birkaç şehirde görev yapan 7 Türk öğretmen, sonradan özel güvenlik elemanı olduğu anlaşılan kişilerce kaçırılmış, bir uçağa bindirilerek Türkiye’ye gönderilmişti. Bu işlem, insan hakları örgütleri ve muhalefetin yoğun eleştirisine uğramış, AİHM Moldova’yı öğretmenlerin ailelerine 125 bin euro manevi tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Dönemin muhalefet lideri Maia Sandu, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı binasının tamiri için gönderdiği 7 milyon euro bağışa karşılık, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon’un, Türk öğretmenleri teslim ettiğini ileri sürmüştü. Kaçırılma sonrası başsavcılığa seçilen Gagavuz kökeni başsavcı Aleksandr Stoyanoglu, kameralar önünde kaçırılan Türk öğretmenlerin ailelerinden özür dilemişti.Türk öğretmenler, halen Türkiye’de farklı cezaevlerinde tutuluyor. Terör örgütü üyeliği ve yöneticiliği suçlamalarıyla 6 yıldan 12 yıla kadar değişen cezalar verilen öğretmenlerin dosyası bir üst mahkemeye gönderildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ