İşte 15 Temmuz'un IQ Testi

10 puan alanlara sürpriz yumurta Veysel Ayhan'dan...
1 – 4 metre derinliğindeki sulardan geçebilen, 1500 beygirlik V12 motora sahip, her bir egsozu 50 cm genişliğinde ve mazgalla kapalı olan, 1 metre kalınlığında beton duvarı rahatça delip geçen ama bir tişörtü geçemediği söylenen talihsiz tankın adı nedir?

A ) Altay

B ) Tayyip


C ) Leopar

D ) Yeliz

2 – TSK envanterindeki 13.696 tanktan sadece plastik mermi yüklü 74’ünün kullanıldığı ve bunların da 28’inin yolunu kaybettiği darbe oyununun adı nedir?

A ) Nintendo Wii Savaş oyunu

B)  PS4 Lütuf of God

C ) Hakan 1, Metin 2

D ) Reis 1

3 – Türkiye’nin en büyük ordusu olan 1. Ordu’nun 3 kilometre ötesinde köprüyü kapatanlara saatlerce müdahale etmediği, sessizce olanları beklediği akşam hangisidir?

A ) Akdeniz akşamları

B ) Marmaris akşamları

C ) Malum akşam

D ) İyi akşamlar

4 – Darbe girişimini öğrendiği vakti 5 ayrı röportajda 5 farklı saat olarak söylemeyi başaran lider hangisidir?

A ) Recep İvedik

B ) Devlet Bahçeli

C ) AKP genel başkanı

D ) Küçük Reis

5 – Darbe girişimi genelkurmay karargahında püskürtülmüşken ve 273.000 silahlı polis bir kenarda dururken onları kasten kullanmayarak halkı sokağa çağırıp 249 insanın ölümüne sebebiyet veren dünya liderinin adı nedir?

A ) Putin

B ) Esat

C ) Erdoğan

D ) Saddam

6 – Hiç haberi olmadığı halde 15 Temmuz akşamı Marmaris’te kaldığı otele yakın 4 farklı havaalanında mürettebatıyla birlikte 4 uçak bekleten öngörülü lider kimdir?

A ) Trump

B ) Putin

C ) Erdoğan

D ) Esat

7 – Silahlı kuvvetlerin kendisini helikopterle kaçıracağını öğrenince kendi ayağıyla doğruca genelkurmaya koşan cesur şahsiyetin adı nedir?

A ) Fatih Terim

B ) Acun Ilıcalı

C ) Hakan Fidan

D ) Nihat Doğan

8 – Bir yandan darbe yapan(!) diğer yandan pilotlarına yaptığı darbenin hava üssünü bombalatan ilginç mensuplara sahip cemaatin adı nedir?

A ) Erenköy

B ) İsmailağa

C ) Menzil

D ) Bildiğin cemaat

9 – 570 bin mevcudu olan ordunun yüzde 1,5’unun katıldığı darbe girişimini gerçek darbe sanan, sokaklarda tank peşinde koşan yurdum insanlarının yaşadığı ülkenin adı nedir?

A ) Sri Lanka

B ) Yeni Gine

C ) Yeni Türkiye

D ) Burkina Faso

10 – On bin çalışanı, 75 silahlı güvenlikçisi olmasına rağmen biri rütbeli 5 askerle basılıp darbe bildirisi okunan ve bunlar da kameraman ve ışıkçılar tarafından gözaltına alınan kurumun adı?

A ) TRT (Türkiye Radyo Televizyon)

B ) RRT (Recep Radyo Televizyon)

C ) BRT (Bilal Radyo Televizyon)

D ) Beyaz TV

11 – Genelkurmay darbe geliyor diye 18.00 itibariyle hava uçuşlarını yasaklattığı halde her nasılsa bunu duymayıp düğünlerde dans edip eğlenen ve uslu uslu gözaltına alınmayı bekleyen kuvvet komutanlarının ve 24 generalin mensubu olduğu ordunun adı neydi?

A ) Kızıl ordu

B ) Origami ordusu

C ) Kağıttan kaplanlar ordusu

D ) Türk ordusu

12 – Kendini gerçekten başbakan sanıp MİT müsteşarı kendisini darbe hakkında bilgilendirmediği için dertlenen ve karalar yakan sâfikalp  23 Nisan Başbakanının adı nedir?

A ) Cin Ali

B ) Zeynel Abidin Bin Ali

C ) Malum Binali

D ) Ali Veli 49 Elli

13 – 15 Temmuz günü 22.30’da darbe girişimi başlar başlamaz “Esas kanaati kendim oluşturdum. …. ile istişare ederek, beraber konuştuk, bunun (cemaatin) asker içerisinde bir kalkışması olduğu kanaatine vardık. (…) O anda doğru da olabilirdi, yanlış da.” diyen Başbakan Yıldırım’ın bilgi kaynağı ve iftira işbirlikçisi kimdir?

A ) Enişte

B ) Kayınço

C ) Baldız

D ) Reis

14 – Binlerce istihbarat personeli olmasına rağmen darbeyi önceden öğrenip cumhurbaşkanına haber vermeyen ama yine de makamını koruyan ve el üstünde tutulan istihbarat şefinin başında olduğu kurumun adı?

A ) RİT

B ) Mossad

C ) MİT

D ) Sadat

15 – Darbe akşamı TV’lerde vatan kurtaran Süperman olarak yayından yayına koşan, darbeci olduğunu iddia ettiği Tuggeneral Semih Terzi’yi bizzat uçakla Ankara’ya getirten, sonra 8 defa telefonla arayıp infaz emri veren, Ömer Halisdemir’e öldürten ama ilginç bir biçimde Halisdemir’i öldüreni de tebrik eden, zamanın ruhunu yakalayıp bayramda minbere çıkıp hutbe veren üstün manevra yetenekli paşa kimdir?

A ) Evren Paşa

B ) General Motor

C ) Zekai Paşa

D ) Zeki Müren

16 – Darbeyle hiçbir ilgisi olmayan 140 generalinin en ağır işkenceleri görmesine ve tutuklanmasına; askeri okulların kapatılmasına, 16 bin harbiyelinin sokağa atılmasına ve harp okullarına AKP teşkilatlarınca referanslı trollerin doldurulmasına ses çıkarmayan, askerlik onurunu ve insanlık şerefini Saray’a paspas eden askeri tarihin en renksiz ve uydu genelkurmay başkanı kimdir?

A ) Veli Küçük

B ) Çetin Doğan

C ) Levent Ersöz

D ) Hulusi Akar

17 – Darbe girişimi gecesi 04.20’de derhal soruşturma açılıp darbeyi önlemek için gözaltına alınıp tutuklanan 2 bin 745 kişinin mesleği neydi?

A ) Askerlik

B ) Hakim ve savcı

C ) Öğretmen

D ) Ev hanımı

18 – “Cemaat mensuplarının çok azı darbeye katıldı. Büyük kısmı bir sonraki darbe için bekletildi” diyen zeka engelli savcının adı nedir?

A ) İrfan Fidan

B ) Serdar Coşkun

C ) Can Tuncay

D ) İslam Çiçek

19 – Darbeyi önledik diyerek şimdiye kadar yapılmış tüm darbelerden daha fazla insan tutuklatan, işkence gördüren, 17 bin kadını darbeci diye hapse tıkan, 560 bebeği zindanda tutan, 155 bin kamu çalışanını meslekten atan, 15 üniversiteyi kapatan, 966 şirketi gasp edip halkın 48,5 milyarlık varlığına el koyduran darbeci başkomutan kimdir?

A ) Cemal Gürsel

B ) Kenan Evren

C ) Muhsin Batur

D ) Recep Tayyip Erdoğan

20 – En milli dünya liderimizin hem üreticisine küfredip hem de sülalece hasbelkader üstünden inmediği otomobilin markası nedir?

A ) Şahin

B ) Doğan

C ) Anadol

D ) Mercedes

(Doğru cevapları bilen vatandaşlarımıza çekilişsiz kurasız içinden tank, savaş uçağı çıkan sürpriz yumurtalar; başarısız olup IQ’su Burhan Kuzu düzeyinde olanlara ise teselli ikramiyesi olarak bir yerlere yapıştırmaları için koyun, angus, düve ve malak çıkarmaları armağan edilecektir. Cevaplarınızı: @TC_Basbakan ve @RT_Erdogan adresine yollayabilirsiniz.)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ