Darbe Kumpasından sonraki OHAL süreci beyin göçünü artırdı!

Özellikle 15 Temmuz sonrası Türkiye’den beyin göçü artarak devam ediyor. Konuyu gündeme getiren Almanya’da yayın yapan Der Tagesspiegel gazetesi 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’den ayrılışların arttığını yazdı.
Gazetenin “Vasıflı Türk elemanların kaçışı” başlıklı yazıda Türkiye’nin bir yıldan bu yana beyin göçü yaşadığı, çok sayıda aydın ve yönetici konumundaki kişinin ülkeyi terk ettiği belirtildi.

Gazete ayrıca darbeye katıldıkları ve terörü destekleri iddiasıyla üniversite ve kliniklerden kitlesel iş çıkarmaların olduğu hatırlatarak, “Bu durumun ise büyük bir boşluk yarattığı aşikar. Nitekim Haziran ayında yayınlanan bir araştırmaya göre Türk bilim insanlarının yayınladıkları bilimsel araştırmalar bu yıl içinde yüzde 28 oranında gerilemiş.” ifadesini kullandı.

Gazetenin yorumlarının bazıları şöyle;


“15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ertesinde akademisyenlerin, genç menajerlerin, yani Türkiye toplumunun liberal görüşlü kesiminin ülkeyi terk etmesi darbe girişiminin en önemli sonuçlarından biri. Elde güvenilir istatistiki bilgiler olmamasına rağmen darbeye katıldıkları ve terörü destekleri nedeniyle üniversite ve kliniklerden kitlesel iş çıkarmaların olduğu, bu durumun ise büyük bir boşluk yarattığı aşikar. Nitekim Haziran ayında yayınlanan bir araştırmaya göre Türk bilim insanlarının yayınladıkları bilimsel araştırmalar bu yıl içinde yüzde 28 oranında gerilemiş durumda. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Avrupa Politikaları Enstitüsü’nü kuran ve şu anda görevden alınmış olan Cengiz Aktar darbe girişiminden bu yana Türkiye’nin geldiği duruma ilişkin olarak ‘faşizm arzulanıyor, ülke şu anda bu durumda yaşıyor’ diyerek sert bir yargıda bulunuyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ