Vali Yerlikaya: Binanın 3 katı kaçak

İstanbul'da 7 katlı bir bina çöktü. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor.
Binanın patlama sonrası çöktüğü iddiasının doğru olmadığını söyleyen Cevizli Mahallesi Muhtarı Memiş Dikilitaş "Bodrum katında 15-20 çalışanı olan bir tekstil atölyesi var. Patlama yok, binanın kendi kendine çöktüğü söyleniyor" diye konuştu.

İstanbul’un Kartal ilçesinde 7 katlı bir bina çöktü. İlk belirlemelere göre 1 kişi yaşamını yitirdi. Enkazdan çıkarılan yaralılar hastaneye kaldırılırken Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlatıldığını açıkladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kayıtlara göre binada ikamet eden 43 kişi olduğunu ve binanın girişinde bulunan tekstil atölyesinin ruhsatının olmadığını söyledi.Kartal Orhantepe Mahallesi’de bulunan 7 katlı bina saat 16.00 sıralarında çöktü. Olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekiplerini enkazda arama çalışmalarına başladı.

Enkazdan çıkarılan yaralı bir kadın hastaneye kaldırıldı.


CEVİZLİ MUHTARI: PATLAMA YOK, KENDİ KENDİNE ÇÖKTÜ

NTV yayınına bağlanan Cevizli Mahallesi Muhtarı Memiş Dikilitaş, patlama iddiasının doğru olmadığın söyledi. Dikilitaş, “Binanın altındaki bodrum katında 15-20 çalışanı olan bir tekstil atölyesi var. Tam sağlıklı bilgi alamadık. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Patlama yok, binanın kendi kendine çöktüğü söyleniyor” dedi.

ORHANTEPE MUHTARI: TEKSTİL ATÖLYESİNDE ÇALIŞAN YOKTU

CNN Türk televizyonuna konuşan Orhantepe Mahallesi Muhtarı Zeki Dağ ise “Alt katta bir konfeksiyon bulunuyordu. Bugün konfeksiyonda çalışan yoktu. Binada 14 daire bulunuyor. Kayıtlara göre 27 kişi ikamet ediyor. Enkazın altında 5 araç var. Yakınları içeride 15 kişinin olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

YERLİKAYA: BİNADA KAYITLI 43 KİŞİ VAR

Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, daha sonra açıklama yaptı. Yerlikaya, “Duamız enkaz altında olan kardeşlerimizi bir an önce çıkarmak. Burada 14 daire var, 43 vatandaşımız kayıtlı. Belediye Başkanımız ve İmar Şube Müdürümüz 5 katlıya ruhsatlı olduğunu, 3 katın kaçak yapıldığını ve iskansız olduğu söylediler” dedi.

Patlama iddiası sorulan Yerlikaya, “Sebebini araştırıyoruz. Olay daha çok sıcak şu anda odaklandığımız bir konu var, can. Onlar bir an önce oradan almamız lazım” yanıtını verdi.

Binanın altında tekstil atölyesinde çalışanların olup olmadığı sorusu üzerine Yerlikaya, “Enkaz altında olanlarla ilgili çeşitli rakamlar var. Kaç kişinin olduğu ifade etmem doğru olmaz. Bunu netleştirelim, bunu söylemek bizim görevimiz. Kartal Belediye Başkanımız ve İmar Şube Müdürümüz işletme ruhsatı olamayan bir tekstil atölyesinin olduğunu söylediler. Ama zaman verin bize” dedi.

BAŞSAVCILIK: BİR BAŞSAVCI VEKİLİ VE İKİ SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, binanın çökmesiyle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Açıklamada, “Adli Yargı sınırlarında olan Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak üzerinde bulunan 7 katlı binanın çöktüğünün öğrenilmesi üzerine; derhal soruşturma başlatılarak, Başsavcılığımızca bir Cumhuriyet Başsavcı vekili ve iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilerek olay yerine intikal etmiş olup, olayla ilgili gerekli inceleme ve araştırmalar titizlikle yürütülmektedir” denildi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ