TOKİ eliyle kamu alanları talan ediliyor!

Maltepelilerin park olması için mücadele verdiği ve deprem toplanma alanı olarak tanımlanan Küçükyalı Karayolları 1’nci Bölge Müdürlüğü arazisine TOKİ eliyle 10 kat yapılaşma izni verildi.
TOKİ’ye bağlı Emlak GYO tarafından yapılan ihaleyle Tahincioğlu firmasına satılan Maltepe Küçükyalı Karayollatı 1’nci Bölge Müdürlüğü arazisine ilişkin ‘Nidapark Küçükyalı’ projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.

Proje dosyasına göre 60 bin metrekarelik arsa alanına 10 kat yapılaşma izni verilerek 600 bin metrekarelik inşaat hakkı tanındı.Maltepelilerin park olması için mücadele verdiği ve deprem toplanma alanı olarak tanımlanan Küçükyalı Karayolları 1’nci Bölge Müdürlüğü arazisine ilişkin ihale yaz aylarında TOKİ’ye bağlı Emlak GYO tarafından yapılmıştı.

Ataşehir, Göztepe, Levent ve Seyrantepe’de inşa ettiği dev kulelerle bilinen Tahincioğlu firmasının kazandığı ihalenin projesine ilişkin imar planları da askıya çıkmıştı.

E-5 karayolunda İdealtepe ile Küçükyalı arasında, aşağı kısımda Atatürk Caddesi’ne uzanan geniş bir alana yayılan Karayolları arazisi, 2011 yılında özelleştirme kapsamına alındıktan sonra 2014 yılında hazineye ait bu alan TOKİ mülkiyetine devredilmişti.


İhalesi tamamlandıktan sonra planları hızla askıya çıkan araziye yapılacak projeye ilişkin hazırlanan ÇED raporu da bakanlığın onayından geçti. 13 Aralık’ta projeye ilişkin ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. ‘Nidapark Küçükyalı’ olarak adlandırılan projenin ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre projede üç kule, toplam f159 konut, 769 ofis ve 82 dükkan yer alıyor.

68 bin metrekarelik alan yapılaşmaya açıldı

Toplam 114 bin metrekarelik araziden oluşan alanın 68 bin metrekaresi yapılaşmaya açılırken,  plan değişikliğiyle arazi için firmaya 10 kat yapılaşma izni verilerek 641 bin 340 metrekarelik inşaat hakkı tanınmış oldu.

ÇED raporunun ilgili kısmında 68 bin 785 metrekarelik proje sahasının plan değişikliğiyle 641 bin 340 metrekarelik inşaat alanı olarak belirlendiği kaydedildi.


Mimarlar Odası Anadolu 2 Büyükkent Bölge Temsilcisi Esin Köymen imar planıyla alanın 68 bin metrekarelik kısmın konut ve ticaret alanı olarak yapılaşmaya açıldığını belirterek, “Geriye kalan alanlarda; dini tesis alanı, belediye hizmet alanı, ibadet alanı, ilköğretim alanı ve park alanı olarak planlandı” dedi.

Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından açıklanan proje tanıtım dosyasında 68 bin metrekarelik parsele 1.80 emsale göre toplam 641 bin metrekarelik inşaat hakkı tanındığını öğrendiklerini dile getiren Köymen, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilen projeye ilişkin plan değişikliğine mahalleden 30 kişi başta olmak üzere Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası, Maltepe Belediyesi ve İBB CHP grubu olmak üzere, toplamda dört ayrı dava açıldığını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ