Sıcaklığın 40’lı derecelerde olduğu Mardin’de Mayıs’tan beri elektrik yok, su yok!

Hissedilen sıcaklığın 40’lı derecelerde olduğu Mardin’de 100’den fazla mahalleye, 14 Mayıs’tan bu yana elektrik verilmiyor. DEDAŞ, 'borçların ödenmediği' iddiasıyla Derik, Kızıltepe ve Artuklu ilçelerine bağlı mahallelerde elektrikleri kesti.
Kesintilerin merkez trafolardan yapılması nedeniyle borcu olan, olmayan herkes bundan etkilenirken, yerleşim yerleri karanlıkta kaldı. Elektrik kesik olduğu için suların da akmadığı evlerde yaşayanlar Kurban Bayramı’nda ne yapacaklarını düşünüyor.

BİR YANDAN COVİD-19 

Şimdilik mahallelere günde sadece bir saat elektrik veriliyor. İnsanlar bu kısa zaman diliminde acil ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken, bir yandan kavurucu sıcaklar bir yandan Covid-19’un yarattığı tedirginlik yurttaşları bunaltıyor. 


‘BİZE DÜŞMANLIK ETMESİNLER’

Artuklu ilçesine bağlı Yukarı Yeniköy Mahallesi’nde yaşayan Fehime Doğan, özellikle su kesintileri yüzünden perişan olduklarını dile getirdi.

Bahçelerinin kuruduğunu, hayvanlarının ise susuzluktan kırıldığını anlatan Doğan, “Bu sıcak havada çocuklarımız dışarıda perişan oluyor. Eve de gelemiyorlar. Ağaç dibinde gölgeliğe gidiyorlar. Yetkililerden rica ediyoruz bir şey yapsınlar. Kimse kimsenin düşmanı değil, bize düşmanca davranmasınlar” diye tepki gösterdi.

‘HASTAMIZ VAR, YAŞLIMIZ VAR, İŞKENCEYE SON VERİLSİN’ 

Aşağı Yeniköy (Gundîke Evdo) Mahallesi’nden Celile Çıray ise şu sözlerle tepki gösteriyor:

Bayram geliyor, ama biz hiçbir hazırlık bile yapamıyoruz. Ne bayram temizliği ne de başka bir şey yapabildik. Bu işkenceye bir son versinler artık. Çocuklarımız günde bir saat serin hava görüyorlar. Burada hastamız var, yaşlımız var. Her gün dışarıdan su da alamıyoruz. Tarlalar kuruyor, bahçeler kuruyor. Olan yine biz kadınlara oluyor. Buna bir çözüm bulunsun. Yeter artık.

‘ELEKTRONİK ALETLER YANDI’

Aynı köyden Hanım Çıray da, kesintiler nedeniyle elektronik aletlerinin yandığını söyledi. Çıray, “Ne temiz odamız kaldı ne de temiz kıyafetimiz. Bayrama da bu şekilde gireceğiz. İnsanlar hazırlık yaparken biz evde oturuyoruz. Bu hak değil” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ