Perihan Pulat'ı darp eden polis: Uzaklaştırmak için ittim

Polis Ekrem Gönül’ün savunmasında “Uzaklaştırmak için ittim. TOMA ile müdahale olduğu için yerler ıslaktı. Bundan dolayı da ayağı kaymış olabilir” dediği ortaya çıktı.
Yüksel Caddesi’nde 1 Mayıs 2018 günü “işimizi geri istiyoruz” talebiyle yapılan basın açıklaması sonrasında Mimarlar Odası Ankara Şubesi önünde beklediği sırada Perihan Pulat’ı darp eden Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Ekrem Gönül, savunma yaptı. Gönül, “Bu tür raporların ideolojik saiklerle ısmarlama olarak hazırlandığını düşünmekteyim” dedi.

Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi, Yüksel Caddesi’nde 76 yaşındaki Perihan Pulat’ı darp eden Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Ekrem Gönül’e 15 ay taksitle verdiği 3 bin TL adli para cezasının gerekçesini açıkladı. Cezayı ertelemesinin, “Bir daha suç işlemeyeceği kanaati oluştu” diye açıklayan mahkemenin kararında; sanığın, oturma eylemi yapan kişilerin yanlarından ayrılarak kenara geçen Pulat’ı “o sırada eylemine son vermek” için iterek yere düşürdüğünü söyledi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Polis Ekrem Gönül’ün ise savunmasında “Uzaklaştırmak için ittim. TOMA ile müdahale olduğu için yerler ıslaktı. Bundan dolayı da ayağı kaymış olabilir” dediği ortaya çıktı.


Gönül, “Müşteki, çevik kuvvet personeli ile ileri geri konuştuğu için onu uzaklaştırmak kastıyla müdahalede bulunarak git buradan dedim. Zarar göreceğini öngörmeyerek arkasından müdahale ettim, sonra müşteki yere düştü. TOMA ile müdahale olduğu için yerler ıslaktı. Bundan dolayı da ayağı kaymış olabilir” dedi.

Gönül, TİHV’e ait raporu da kabul etmediğini ifade ederek, “Bu tür raporların ideolojik saiklerle ısmarlama olarak hazırlandığını düşünmekteyim” dedi. 6 Şubat’taki duruşmada ifade veren Perihan Pulat, “Mimarlar Odası’nın önünde beklerken arkamda bulunan bir şahıs tarafından havaya fırlatıldım. Havada uçtum ve betonun üzerine baş üstü yere düştüm” dedi. Mahkeme Gönül’e 3 bin TL para cezası verdi daha sonra hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme, kararının gerekçesini de jet hızıyla hazırladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ