Parkinson hastası mühendis tutuklandı!

Ülkenin dört bir yanında cereyan eden zulümler, yaşanan zalimlikler; bebek, anne, yaşlı, hasta demeden tüm şiddetiyle devam ediyor.
Parkinson Hastalığı Var

İşkenceler ve kötü muamelelerle anılan Rize’de, 60 küsür yaşındaki Ahmet Mağden’e yaşatılanlar vicdanları sızlattı. Mühendis emeklisi olan Mağden, keyfi ve hukuksuz soruşturmalara muhatap edildi. Yaşı ilerlemiş olmasına rağmen tutuklanmaktan kurtulamadı. Parkinson başta olmak üzere birçok hastalığı bulunan ve vücut fonksiyonlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan Mağden’in durumu adli makamlara bildirildi. Ancak olumlu bir sonuç alınamadı ve hasta haliyle Rize Cezaevi’ne konuldu.

Yemeklerini Dahi Yiyemiyor


Dört kişilik koğuşa beşinci kişi olarak dahil edilen Mağden’e yatak bile verilmedi.  Mağden’in bu durumundan etkilenen koğuş arkadaşının yatağını verdiği ve kendisinin yerde yattığı öğrenildi. Koğuştakilerin yardımıyla güçlükle ayakta durmaya çalışan  Ahmet Mağden’in yemeğini dahi arkadaşlarının yardımıyla yiyebildiği bildirildi.
Yakınları, Mağden’in en temel hakkı olan yaşama hakkının ihlal edildiğini ve bu şartlarda cezaevinde tutulmasının ölüme terk etmek anlamına geldiğini ifade etti.

Yaşlı ve Hastalar Tahliye Edilmeli

Hizmet Hareketine yönelik soruşturmalar kapsamında geçen aylarda Isparta Yalvaç’lı 86 yaşındaki Topal Hafız lakaplı Bediüzzaman Said Nursi’nin talebesi Ali Osman  Karahan, Manisa’lı 80 yaşındaki hayırsever Mustafa Türk, 72 yaşındaki Zaman Gazetesi yazarı Şahin Alpay ve ilerlemiş yaşta birçok kişi tutuklandı.
Aylardır mahkemeye çıkarılmadan yaşatılan zorlu tutukluk süreci, özellikle yaşlı insanların ağır mağduriyetlerine yol açmaktadır.
Geçtiğimiz  yıllarda rahmetli Başbakan Necmettin Erbakan yargılandığı davada ceza almış. İlerlemiş yaşı ve hastalıkları gözönünde bulundurularak cezasını  evinde çekmek üzere tahliye edilmişti.
İnsan hakları savunucuları, rahmetli Erbakan’la benzer durumları olan henüz yargılaması dahi başlamamış yüzlerce  yaşlı ve hasta tutuklunun gecikmeksizin tahliye edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Kaynak: http://magduriyetler.com
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ