Mardin’de 45 günde 7 kadın ‘intihar etti’

Mardin'de son 45 günde yedi kadının 'intihar ettiği' bildirildi. Kentte kadınların intihara sürüklendiğine işaret eden kadın örgütleri, “Kadınlar ya zorla evlendiriliyor ya cinsel istismara maruz kalıyor ya tehdit ve şantaja maruz kalıyor" dedi.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre, İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açıldığı Temmuz ayında erkekler 36 kadını öldürdü, 11 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

‘İNTİHARLAR’ POLİTİK 

Söz konusu erkek şiddetinin ve şüpheli ölümlerin yaşandığı kentlerden birisi de Mardin. Son 45 günde kent genelinde yedi “intihar” vakasının yaşandığı belirtiliyor. Kentteki kadın hakları savunucuları ve siyasi partilerin kadın temsilcileri, “politik” olarak nitelendirdikleri intiharların İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanması halinde önlenebileceğine dikkat çekiyor.


‘KADINLAR İNTİHARA SÜRÜKLENİYOR’ 

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Şahmeran Kadın Platformu üyesi Eylem Amak, kentte kadınların intihara sürüklendiğine işaret ederek, “Kadınlar ya zorla evlendiriliyor ya cinsel istismara maruz kalıyor ya tehdit şantaja maruz kalıyor ya da sistemin pandemi sürecinde gerçekleştirdiği sınavda yeterli bir sayı almadığını düşünerek intihar ediyor” ifadelerini kullandı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ