Bu vicdansızlık ne zaman bitecek?

15 Temmuz ile açılan zulüm perdesi toplumun her kesiminden insanımızı etkilemeye devam ediyor. En başta da ülkemizin aydınlık yarınlarını emanet ettiğimiz öğretmenleri…
Manisa’da öğretmenlik yapan A.D. 24 Kasım öğretmenler gününde öğrencilerinin gözleri önünde sınıftan çıkarılarak kelepçelendi ve gözaltına alındı. Aynı gün A.D. ile birlikte içerisinde ev hanımları ve öğretmenlerin bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Ailesinin deyimiyle daha önce trafik cezası bile olmayan A.D. açılışını devlet erkanının yaptığı, devlet tarafından denetlenen ve çalışma izni verilen bir bankada hesabı bulunduğu için gözaltına alındı.

Günlerce gözaltında tutulan A.D. çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak Manisa Üçpınar F Tipi Kapalı Cezaevine konuldu.Zorlu Cezaevi GünleriAilesinden alınan bilgilere göre cezaevinde kaloriferler yeterli yanmadığı için A.D. ne kadar elbisesi varsa kat kat giyinerek kışı atlattı. Kas erimesi rahatsızlığı bulunan A.D. 2 katlı koğuşta gün içinde defalarca merdiven inip çıkmak zorunda kaldığından bu durum kendisi için büyük bir zulme dönüştü. Aylık tutukluluk değerlendirmelerinde defalarca dile getirmesine rağmen olumlu bir sonuç alınamadı.

Birgün bacaklarındaki ağrı dayanılmaz hale gelen A.D. hastaneye gitme talebinde bulundu. Cezaevi aracına elleri kelepçelenerek konan A.D.’nın tüm taleplerine rağmen elleri çözülmedi ve camlar açılmadı. Bir saat boyunca sıcakta yolculuk yapan, adeta bayılacak hale gelen ve terden sırılsıklam olan A.D. hastaneye vardıklarında morgta klimalarin altında uzun süre bekletildi ve ancak 3 saat sonra doktora muayene olabildi.


Doktor tarafından da üstün körü muayene edildiği iddia edilen A.D. aynı şartlarda tekrar cezaevine getirildi ve koğuşunun bulunduğu koridora geldiğinde daha fazla dayanamayarak bayıldı. Gardiyanlar tarafından koğuşa bırakıldı ve arkadaşları tarafından yaptırılan banyodan saatler sonra ancak kendine gelebildi. Konuyla ilgili A.D.’nin avukatına ve ailesine hiçbir bilgi verilmediği öğrenildi.

Ailesi bunun A.D. ve arkadaşlarının yaşadıklarının sadece küçük bir kısmı olduğunu, normalde 4-5 kişinin kalması gereken koğuşlarda 13, hatta son zamanlarda 27 kişinin kaldığını ve tutuklular için hayatın günden güne zorlaştığını ifade etti.Hayata Veda Eden BebekBirkaç yıllık evli olmasına rağmen çocuk sahibi olamayan A.D. ve eşinin tutuklanmadan bir süre önce tedavi gördükleri ve A.D.’nin eşinin hamile kaldığı öğrenildi. Ancak A.D. hukuksuz bir şekilde tutuklanınca eşi yapılan haksızlığa dayanamadı ve üzüntüsünden bebeğini kaybetti.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ