Bu canlı yayın tam “450 yıl” sürecek

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), ciddi boyutlara ulaşan plastik kirliliğine dikkat çekmek için 450 yıl sürecek bir canlı yayın başlattı. Başlatılan canlı yayında plastik bir şişe kum üzerinde gösteriliyor.


450 yıl kadar doğada kalabilen plastik atıklar, dünyada yaşayan tüm canlılar için büyük bir risk oluşturuyor, içerdikleri maddeler nedeniyle hem hayvanlara, hem bitkilere hem de insanlara fazlasıyla zarar veriyor.

Bazen balinaların midesinde bile rastlanan plastik atıklar deniz sularını, verimli toprakları, akıllara gelebilecek her yeri kirletiyor. Hal böyle olunca WWF plastik atıklar için dikkat çekici bir etkinlik başlattı. Vakfın 30 Mart’ta başlattığı etkinlik tam 450 yıl sürecek.


Portekiz’in Lizbon şehrinde başlatılan etkinliğin 450 yıl sürmesinin nedeni, plastik bir atığın dünyayı 450-500 yıl kadar kirletmesi. WWF ile NOSSA isimli bir şirketin ortak olarak başlattığı bu etkinlik bir canlı yayın. Plastik atık kirliliğinin dünyaya vermiş olduğu zarara dikkat çekmek için yapılan bu canlı yayında sadece bir plastik şişe görüntüleniyor.

Etkinlik için bir internet sitesi oluşturuldu. Bu siteden canlı yayın izlenebiliyor. Bir de bu site üzerinde bir sayaç bulunuyor. Bu sayaç, canlı yayının bitmesine ne kadar süre kaldığını gösteriyor.

Sosyal medya üzerinde yoğun ilgi gösterilen bu canlı yayınla birlikte WWF bir de imza kampanyası başlattı. Bu imza kampanyasının konusu ise hükümetlere ve devletlere bir çağrı niteliğinde.

WWF devletlerin bu konuda uluslararası bir şekilde harekete geçmesini istiyor. Kampanya kapsamında ilk etapta 500 bin kişi hedefleniyor.

Şu an için bu kampanyayı imzalayanların sayısı 491 bin kişiye ulaşmış durumda.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ