Aile boyu zulüm devam ediyor!

15 Temmuz sonrası başlayan zulüm dalgası gittikçe büyüyor. Anne ve babalarından ayrı kalan çocuklar büyük psikolojik travmalar yaşıyor.
Yaşanan zulümlerden etkilenenlerden biri de Giresun’da yaşayan K. ailesi. Yakınlarından alınan bilgilere göre 15 Temmuzdan yaklaşık bir hafta sonra bir akşam vakti evleri basılan K. ailesinin babası, 8 ve 1,5 yaşlarındaki çocuklarının gözleri önünde gözaltına alındı. Gece uyurken evlerinin onlarca polis tarafından basılmasıyla büyük korku yaşayan çocuklar babalarının götürülmesiyle ikinci şoku yaşadı.

Çocuklarıyla yalnız kalan S.K. hanım sabah ilk iş olarak Giresun Emniyetine giderek eşini sordu ancak eşinin Gümüşhane’ye götürüldüğünü öğrendi. İmkanı olmadığı için eşinin gözaltında tutulduğu şehre gidemeyen S.K. 4 gün eşinden haber alamadı. Bir komşusu tarafından sonunda eşinin yanına götürülen S.K. eşinin psikolojik baskılara maruz kaldığını ve bu yüzden 4 günde saç ve sakallarının beyazladığını gördü. Gözaltı işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen S.K.’nın eşi mesnetsiz iddialarla hukuksuz bir şekilde tutuklanarak Gümüşhane Kapalı Cezaevine gönderildi.

Üç Çocukla Bir Başına Kaldı


Eşi tutuklandıktan sonra S.K. çocuklarını da alarak kardeşinin yanına gitmek zorunda kaldı. Yaklaşık 1,5 ay kardeşinin yanında kaldı ve bu dönemde ailesinin geçimi için 50 derece sıcakta saati 5 TL’den tarlada çalıştı. Babalarının yokluğu, maddi sıkıntılar ve belirsizlikler sebebiyle çocuklarının psikolojisi bozuldu ve bunalıma girdiler.

Aynı dönemde S.K.’nın ev sahibi evi boşaltmasını istedi. Maddi geliri olmayan S.K. kardeşinin yardımı ile mecburen bir ev tuttu ve eşyalarını geri getirtmek zorunda kaldı. Küçük çocuğu oldugu için düzenli bir işte çalışma imkanı bulamayan S.K.’nın kendisine manevi olarak destek çıkan kardeşi de tutuklandı.

Tutuklanan kardeşinin hamile eşine de destek olmaya çalışan S.K. 7 aydır tutuklu olan eşini henüz ziyaret edemedi. Yaşananlardan çok etkilenen S.K.’nın babasının şeker rahatsızlığı sebebiyle ayak parmağı kesildi. Kalp rahatsızlığı geçirerek anjiyo oldu. Annesi ise şeker hastalığına yakalandı.
S.K. ve üç çocuğu yaşadıkları haksızların  artık son bulmasını bekliyor.

AİLE BOYU ZULÜM

Hizmet Hareketine yönelik hukuksuzluklar günden güne artıyor ve bazı aileler neredeyse tüm fertleriyle zulme maruz kalıyor.

2003 yılından el konulduğu 2015 yılına kadar Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan K. ailesiyle birlikte bir çok sıkıntı yaşadı. Uzun süredir K.’nın işsiz olması sebebiyle ailesinin maddi olarak zor durumda olduğu bildirildi.

Yakınlarından alınan bilgilere göre K.’nın bir küçüğü olan ve Kur’an kursu öğretmenliği yapan kız kardeşi geçtiğimiz günlerde gözaltına alındı. Evde yapılan aramaların ardından emniyete götürülen kadın, işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi ve mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
K.’nın diğer kız kardeşinin dershane öğretmeni olan eşinin ise 6 aydır haksız bir şekilde tutuklu olduğu, çocukların babalarını başka bir şehirde çalışıyor zannettikleri ancak annelerinin durumu daha fazla saklayamayarak çocuklarına söylemek zorunda kaldığı öğrenildi. K.’nın ilkokul birinci sınıfa giden ve okuma-yazmayı yeni öğrenen yeğeninin her hafta babasına olan özlemini sayfalara döktüğü ve mektupla babasına gönderdiği bildirildi. Çocuklarıyla birlikte büyük zorluklar yaşayan anneleri ise yapılan haksızlıklara dayanamayarak depresyona girdi ve ilaç kullanmaya başladı.
Öte yandan K.’nın en küçüğü olan erkek kardeşinin yurt dışında öğretmenlik yaptığı, bu sebeple iki yıldır Türkiye’ye gelemediği öğrenildi.

Yaşanan süreçte maddi zorlukların yanında yakın akraba ve dostlarından bekledikleri desteği göremeyen K. ve ailesi, ayrıca yaşadıkları küçük ilçede dışlanmış durumda. Aile tüm yaşadıklarına rağmen hayata tutunmaya çalışıyor ve tekrar bir araya gelecekleri günü bekliyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ