Olimpiyat kotası için çalışıyor

Paralimpik milli tenisçi Uğur Altınel, 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları için kota alma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Doğuştan bedensel engelli olan 39 yaşındaki Uğur Altınel, 2010 yılında başladığı tekerlekli sandalye tenisine bir süre ara vererek basketbola yöneldi. Bu branşta 6 yıl kadar Süper Lig'de tekerlekli basketbol sporcusu olarak mücadele eden Altınel, 2018 yılında yeniden tenise yöneldi.

Son 2 yılda kortlarda elde ettiği başarıyla dünya sıralamasında 29'unculuğa kadar yükselen Uğur Altınel, koronavirüs salgını nedeniyle 2021'e ertelenen Tokyo Paralimpik Oyunları'na kota almak için çalışıyor.


Tenisin, basketbola göre çok daha zor bir spor olduğunu dile getiren Uğur Altınel, "Elinizde bir raket var. Hem o raketle sandalyeyi sürmek hem de sahada oyun kurmak, strateji geliştirmek, rakibin oyununu okumak, bunun üzerine elinizde bir aparatla oyuna yön vermek durumundasınız. Dolayısıyla basketbola nazaran daha zor. Fakat tenisi basketboldan daha çok sevdim. İki spor arasındaki tercihimi tenisten yana kullandım. Son iki yıldır elde ettiğim başarılarla dünyada 29'unculuğa kadar yükseldim. Pandemi sürecinde iki turnuva kaybedince 32'inci sıraya düştüm." ifadelerini kullandı.

"EN BÜYÜK HAYALİM PARALİMPİK OYUNLARINA KATILABİLMEK"

Antalya'da düzenlenen milli takım kampında 2021'e ertelenen Tokyo Paralimpik Oyunlarına hazırlandıklarını aktaran Uğur Altınel, "İnsan yaşamı boyunca her şeyi hayal eder. Bir sporcunun en büyük hayali zirve olarak gördüğü engelli olimpiyatlarıdır. Çünkü dünya genelinde en üst düzey elit sporcular orada yarışır. Siz de oraya dahil olmak istersiniz, kendinizi oraya atmak istersiniz. Bunun üzerine çok çalışıyoruz. Sakatlığımız olur, yorulduğumuz olur ama bunun karşılığını, olimpiyatlarda almak, oraya gidip meyvesini orada yemek, tüm sporcuların hayalidir. Biz de bunun için çalışıyoruz." dedi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ