Norveç basını “Süper yetenek” Türk mülteciyi konuşuyor

2018 yılında Norveç’e gelen 17 yaşındaki Çağatay Kurt, eskrim sporundaki başarısıyla Norveç basının dikkatini çekti. Ülkenin önde gelen televizyon kanalı NRK’da yer alan haberde, Kurt’tan “Süper yetenek” diye bahsediliyor.
Bold Medya'nın haberine göre Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle Norveç’e sığınan Çağatay Kurt, eskrim sporundaki başarısıyla adından söz ettiriyor. NRK’da yer alan haberde; 8 aydır Norveç’te yaşayan Kurt’un, bu hafta NM-vika 2019 müsabakalarına katıldığı şampiyonluğa doğru ilerlediği ifade ediliyor.Çağatay Kurt-fotoğraf: NRK

Çağatay Kurt’un kısa sürede Norveççe öğrenmesi ve sorduğu sorulara cevap vermesi, NRK muhabirinin dikkatini çekmiş. Haberde “Tüm soruları cevapladı. Eskrim alanında rakipleri, antrenörleri ve diğerleri ile konuşarak dili öğrenmiş” diyor.

 


Türkiye’deyken eskrim sporundan Genç Milli Takımı’nda olduğu belirtilen Kurt’un, “Milli takımdaydı fakat orada kalamadı. Ailesinin ve babasının işkence görmesinden korkuyordu” denildi.

15 Temmuz’dan sonra Çağatay Kurt’un babasının işini kaybettiği, pasaportuna el konulduğu ve tutuklanma tehdidi ile karşı karşıya kaldığı vurgulandı. Kurt’un babasının tutuklanmasını istemediği bu nedenle Türkiye’den kaçmak zorunda kaldıkları anlatıldı.Çağatay Kurt-Fotoğraf: NRK

Tek çarelerinin ülkeyi terk etmek olduğunu vurgulayan Kurt, insan kaçakçıları ile irtibat kurduklarını ve bir liman kentinden her şeyi geride bırakarak Türkiye’den ayrıldıklarını anlattı.

Kurt, tekneye bindikleri anı şu sözleri ile anlatıyor, “ Çok korkmuştum her şeyi hatırlamıyorum. Her şey denizde sona erebilirdi. Polisler tarafından ele geçirilebilir ya da boğulabilirdik.”

Yunanistan’a geçen Kurt ailesinin, daha sonra yine tekne ile İtalya’ya geçtiği ve insan kaçakçılarına toplamda 100 bin Norveç Kronu para ödedikleri ifade etti.

İtalya’dan sonra diğer Avrupa ülkeleri üzerinden ailesi ile birlikte Norveç’e gelen Çağatay Kurt, eskrim sporunda ilerlemeyi ve en iyi spor kulübüne girmeyi amaçlıyor.

Çağatay Kurt’un Yunanistan’dan Norveç’e uzanan kaçış hikayesi ve eskrim sporundaki başarısı NRK’da en çok okunan haberler arasında yer aldı.
Kaynak: BOLD MEDYA
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ