Müslümanlar zulme uğruyor, Afrikalıysan değerin düşüyor

Başakşehir’in tecrübeli golcüsü Demba Ba, hem futbol gündemi hem de dünya gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ba, Uygur Müslümanlarının zulme uğradığını söyledi. Mesut Özil’e bu konuda destek verdi.
Türkiye’de Başakşehir forması giyen Demba Ba gündeme dair açıklamalarda bulundu. İngiliz İndependent sitesine müslümanların zulüm gördüğünü anlatan Ba, Mane’nin de Ballon d’Or’u alması gerektiğini savundu. Afrikalı futbolcuların diğer oyuncularla aynı değeri görmediğini kaydetti. Ba’nın açıklamalarının bir bölümü şöyle:


MANE BALLON d’OR’U KAZANMALIYDI

Bugünlerde çok fazla istatistik konuşuyoruz, ben inanıyorum ki Sadio Mane, elde ettiği bireysel istatistiklerle ballon d’Or’u kazanmalıydı. Eğer Mane’nin istatistiklerini Messi ile değiştirirseniz, yine Messi Ballon d’Or’u alırdı. Hatta değiştirin istatistikleri ve birkaç gol daha az attığını söyleyin, yine ödülü Messi’ye verirlerdi. Mane, Şampiyonlar Ligi’ni, Süper Kupa’yı kazandı, Premier Lig’in en golcü oyuncusu oldu, inanılmaz bir sezon geçirdi. Sadece bu da değil, tüm maçlarda fark yarattı. Bence kazanması gereken oydu. Birçok oyuncuyla konuşuyorum. Onlar da “Evet, Messi daha iyi oyuncu, herkes bunu bilir.” diyor. Sadio Mane’ye sorsak, o da Messi’nin daha iyi olduğunu söyler ama ben ona bir tokat atarım ve ‘sus oğlum, otur yerine’ derim. 2019’da benim görüşüme göre o daha iyi bir sezon geçirdi.

AFRİKALIYSAN DEĞERİN DÜŞÜYOR

Bir oyuncu Afrikalı olunca nedense değeri düşüyor. Ülkede daha az forması satılıyor, sosyal medyada daha az takipçisi oluyor. Ben bunun bir dezavantaj olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca ırkçılık da göz ardı edilemez, hepimiz ırkçılığın olduğunu biliyoruz. Afrikalı insanları kurban olarak göstermek istemiyorum aynı zamanda ama değerlerinin verilmediğini biliyoruz.

YAYA TOURE’NİN UYGURLARLA İLGİLİ MESUT ÖZİL’E KARIŞMASIN DEMESİ YANLIŞ

Yaya Toure’nin Mesut Özil’in Uygur Müslümanları için yaptığı açıklamalara “Politikaya karışmasın” demesi… Hepimizin duygusal olarak dokunduğu noktalar var ve bir insan bir şey için savaşıyorsa, inandığı için savaşıyordur. Ben bir Müslümanım. Ben bir Afrikalıyım. Bazı şeyler, beni diğer insanlardan daha fazla etkiliyor. Eğer Uygur Müslümanlarının durumu Mesut Özil’i rahatsız ediyorsa, konuşma hakkı vardır, buna itiraz edilemez.

Aynı şey Didier Drogba için de geçerli mesela. Drogba soyunma odasında dizleri üzerine çöker ve Fildişi’ndeki savaşın durması için dua ederdi. Sonra savaş durdu. Drogba sayesinde mi durdu? Bilmiyorum ama muhtemelen onun yaydığı mesajların da yardımı olmuştur. O zaman Yaya Toure’nin “Drogba politikaya bulaşmasın” dediğini duymadık. Belki de Toure’nin Çin ile olan ilişkileri onun böyle konuşmasına neden oluyordur.

ÇİN’DE YIKILAN CAMİLER, YAKILAN KURAN’LARLA İLGİLİ PAYLAŞIM YAPTIM

Bazı insanlar bana da, “Demba, şimdi konuşuyorsun ama Çin’de oynarken bir şey demiyordun’ diyor. Ben onların doğru söylemediğini belirtebilirim. 2017’de Çin’de oynarken, orada yerle bir edilen camiler, yakılan Kuran-ı Kerim’ler hakkında paylaşımlar yaptım. Sen dikkat ettin ya da etmedin, ben buna odaklanmam. O zaman doğru olan bu olduğu için bunu yaptım, adalet için savaştım. Çin’de sözleşmem vardı ama savunduğum değerler de vardı.

ARSENAL ÇİN’DEKİ ANLAŞMALARINI KAYBETMEKTEN ÖLÜMÜNE KORKTULAR

Mesut Özil’e tepki gösteren Arsenal, Bellerin İngiltere’nin başkanı Boris Johnson hakkında tweet atınca niye devreye girmiyor, neden bir şey demiyor? Çünkü Çin’de yaptıkları yatırımları önemli, para önemli. Bu üzücü çünkü günün sonunda kaybeden onlar olacak. Böyle şeyler yaptığında bir şekilde sonucunu ödersin. Çin’deki anlaşmalarını kaybetmekten ölümüne korktular. Gelecekte orada yapacakları maçları, turnuvaları, finalleri kaybetmekten korktular. Ama taraftarlarının saygısını kaybetmemek hepsinden daha önemli. Onlar her hafta gelip seni destekliyor. Ben Arsenal’in bir şeyler kaybettiğini düşünüyorum. Oyuncuların arkasında durmak, bir saygı göstergesidir.

MÜSLÜMANLAR ZULME UĞRUYOR, TEMEL İNANÇLARINIZA GERİ DÖNÜN

Bugün, Müslümanlar zulme uğruyor. Onlara zulmeden insanlara tepki gösterecek olan ben miyim? Ben öncelikle, Müslümanlar, temel inançlarınıza geri dönün derim. Dünyadaki 1,5 milyar Müslüman, Mekke’deki bir çölde bir insandan büyüyen bir topluluk oldu. Onları başarılı kılan ne? Peşinden gittikleri kurallar vardı. Bugün Müslümanların prensipleri yok. Kitaba göre değil, güzel olduğunu düşündükleri şeyleri yapıyorlar. Onları iyi hissettiren şeyleri yapıyorlar. Hangi dinden olduğundan bağımsız, ‘dindeki bazı şeyleri kabul edip, bazı şeyleri reddediyorum’ diyemezsin. Bu doğru davranış değil.

Dini her zaman futbol ile kıyaslıyorum. Mesela ofsayt kuralı var, ceza alanında elle oynama var, arkadan yapılan müdahaleler var… Eğer ben hakeme, ‘Ben arkadan yapılan müdahalelerde ceza vermeniz istemiyorum, bence bu doğru değil, bana kırmızı kart veremezsin’ dersem, bana kırmızı kartı gösterir. Futbolda da, kabul etmediğin kurallar olsa bile, profesyonel bir oyuncu olmak için uyman gereken kurallar vardır.

IRKÇI YAKLAŞIM VARSA SAHADAN AYRILMALI

Oyuncular ırkçı yaklaşımlar olduğunda sahadan ayrılmalı. Kulübe gidip, paralarını istemeliler. Kulüp para kaybettiği an, artık bu konuda harekete geçeceklerdir. Oyuncular da sorumluluk almalı, kulüp de sorumluluk almalı, taraftarlar da sorumluluk almalı. Taraftarlar böyle insanları güvenlik güçlerine şikayet etmeli. Hükümet sorumluluk almalı. Dünyanın gittiği nokta doğru değil.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ