Galatasaray Başkanı'ndan Fatih Terim ve İrfan Can Kahveci açıklaması

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, son günlerde sarı kırmızılı camiada yaşanan Fatih Terim kriziyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, son günlerde teknik direktör Fatih Terim’le ilgili ‘görevinden ayrılacak’ iddiaları ve tecrübeli çalıştırıcının ‘Derin bir yalnızlık hissediyorum’ açıklamaları üzerine GS TV’de soruları yanıtladı. 

Toplantı öncesinde Mustafa Cengiz ve Fatih Terim’in Türk Telekom Stadı’nda bir araya gelerek kısa bir görüşme gerçekleştirdiği ve tecrübeli çalıştırıcının daha sonra stattan ayrıldığı öğrenildi.


Başkan Cengiz, Terim’in sözlerinin kendileriyle ilgili olmadığınu söylerken “Hocamın serzenişi adrenalin, o andaki gerginlik. Ben buna saygı duyarım. Hocamla devam ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaos yaratmak isteyenlerin amacına ulaşamayacağına dikkat çeken Cengiz, “Eğer çekirdek aldılarsa kavga seyretmek için, o çekirdekleri Netflix mi izlerler, ne izlerler orada kullansınlar” dedi.

Öte yandan İrfan Can Kahveci ve Edin Visca transferi için Göksel Gümüşdağ ile görüştüğünü duyuran Cengiz, “Hayaller van Persie, gerçekler tam tersi bizde. Toplam alınacak futbolculara baktığımızda aldığım cevap 38 milyon Euro. Şimdi konuşmayayım, pazarlık aşamasındayız” yanıtını verdi.

İşte Cengiz’in açıklamaları:

“YAPAYALNIZIM, TÜKENENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİM”

“Ben bugün varım, yarın yokum. Benim bütün arkadaşlarımı bıktırdılar. “Bu kadar haksız eleştiri, bu kadar komplo teorisi ben görmedim. Bu kadar ağır saldırı, bıkmış durumdalar. Hepsinin sinerjisini kara delik gibi emdiler, emiyorlar. Hastalıklara direndiğim gibi bunlara da direniyorum. Yapayalnızım, bundan şikayet etmiyorum. Mücadeleme devam edeceğim. Nereye kadar, tükenene kadar. Benden sonra gelecek olan yönetimlere ışık veriyorum. Yarın siz bu hataları yaparsanız, buraya başkan ve yönetim bulamazsınız. Eleştirecek kimseyi bulamazsınız. Gelmez. Her zaman şampiyon olmak zorunda değilsiniz, eğrisi doğrusuna denk gelmeyebilir. Süper Lig kolay bir lig değil arkadaşlar. Görüyorsunuz.”

“GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ İLE GÖRÜŞTÜM”

“Ya transfer ya istifa. Böyle bir şey olabilir mi ya. Ben 7 dönemde 41 futbolcu transfer etmişim, hala doymamışım dipsiz kara delik gibi. Ya benim futbolcularım şu anda Türkiye’nin en değerli futbolcuları. Biz Fatih hocayla her şeyi konuşuyoruz. UltrAslan’ı ben yönlendiriyormuşum. Ya ben ultrAslan’la şimdi konuştuğumuzun yüzde 1’ini konuşmadım. Ya transfer ya istifa diyor ultrAslan. Bana diyor ya bana. Benim aleyhime. Ondan sonra diyorlar ki ultrAslan açıklama yaptı, sen İrfan Can’la görüşme. Ya ben onu okudum. Bize kahve fincanı diyen adamla görüşemezsiniz demiyor mu? E ben görüştüm. Ben o sözden sonra görüştüm. Göksel bey de dürüst insan, ne görüştüysek açıklamış. Görüşemezsiniz denen açıklamanın üstüne ben görüştüm. Ben onlara bunu yaptırsam, niye görüşeyim Göksel Gümüşdağ ile. Göksel neyse açıklamış, bir değil birkaç defa görüştüm. İrfan için benim ne fiyat verdiğimi de tahmin edersiniz. Hayaller van Persie, gerçekler tam tersi bizde. Aldığım cevap 38 milyon Euro. Şimdi konuşmayayım, pazarlık aşamasındayız.”

“BENİ GEBERTSENİZ BUNU YAPMAM”

“Ben şunu rahatlıkla yaparım. Galatasaray dünyanın en itibarlı kulüplerinden. Yazarım çekleri Mayıs sonrasına, gelecek yıla faiz farkını da ekleyerek hepsini alırım. İrfan Can’ı da diğerini de. Sonra da hadi eyvallah der giderim. Var mı bana buna engel olacak bir güç. Yok. Ama beni gebertseniz ben bunu yapmam. Galatasaray’ın geleceğini karartmam. Şahsım kurtulsun, üç tane alkış için aferin başkan Mustafa Cengiz dedirtmem. İstedikleri kadar beceriksiz desinler. Ben beceriksizim bu konuda. Bunu benden beklemeyin. Hocamızla konuştuk, açıkça diyor ki, oldu oldu, olmadı bu kadroyla yine bir noktaya geliriz. Ama şunu bilin, hocamızın dediği isimlerle ilgili çalışmalar devam ediyor.”

“TERİM'İN YALNIZLIĞI BİZİMLE İLGİLİ DEĞİL, BELKİ İLGİLİ"”

“Hocaya sordum neden yalnız hissediyorsun. Ya o hale geldik, sinirlendim burama geldi diyor. Yalnız hissetmesi bizle ilgili değil. Belki bizle de ilgilidir. Bazı şeyler var anlatılır. Saha kenarında çıldırıyor. Bu yaşta yağmuru yiyor, karı yiyor. Kolay değil. Kendimden biliyorum. Bu sırf parayla olacak iş değil. Hocama hak verdik açıkçası. Bazen vermiyoruz. Hayır diyoruz. İki medeni insan gibi, yönetici arkadaşlarım da oluyor oturup konuşuyoruz. Bizim bir derdimiz yok. Hoca konuşulabilir ve anlaşılabilir bir insan. Siz olmasanız bir saat daha otururduk.”

“İRFAN CAN 13-14 MİLYONDAN DAHA DEĞERLİ”

“Galatasaray mevcut kadrosuyla Türkiye’de şampiyon olur. Hocamın da, bizim de hedefimiz şampiyon olduktan sonraki adımlar. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Uzun vadeli çalışmalar. Değerli futbolcular bunlar. Bugün İrfan Can’ı koyduğunuzda Galatasaray’da olduğunda çok daha yüksek değerlenir. Göksel’in istediği 13-14 milyondan daha değerli. Ama vermezse mabud, neylesin Mahmut. Size söylüyorum, 1 milyon Euro kaynak yaratmamız gerek. Taraftar beklesin biraz. Nakit kaynak yaratmadan, uzun vadeli borçlanmayız. Bunu istemesinler benden. Bunu yaptıkları anda ben beceriksiz değil, hain olurum. Onu da asla yapmam. Asıl tehlikeli olan budur.”

“GÖBEK ATAN BAŞKANI DA GÖRDÜM...”

“Ben Galatasaray’ın hasta bir taraftarıyım. En büyük hayalim maç seyretmek. Hanım bana kızıyor maç izleyemiyorum. Deli gibi izlerdin diyor. Haftada bir deşarj oluyorum. 15 günde bir gidiyorum, locamız var. Orada oh. Stat boş olur benim locada yer bulamazsınız. Orada Fenerbahçeli de olur, Beşiktaşlı da. Niye orada gırgır şamata. Bu ya. Ben bu zevkten mahrum kaldım. Hakeme bir şey diyemiyorum. Gol atılıyor Ramses gibi oturuyorum. Gol atıyoruz tık yok, gol yiyoruz tık yok. Yanımda başkan oluyor, ayıp olur diye. Milletin karakterini öğrenmek istiyorsanız başkan olun, diğer başkanların ne mal olduğunu görün. Ben Real Madrid olsun, PSG olsun büyük saygı duyarım. Adamlardan 5-6 gol yedik ayağını oynatmadı, helal olsun. Ama göbek atanı da gördüm.”

“İYİ ADAY OLURSA ÇEKİLİRİM AMA...”

“İyi bir aday görürsem, baktım işi yürütecek, onun lehine çekilirim açık konuşayım. Ama iyi bir aday görmezsem, çok özür dilerim diğer adaylardan. Bütün adaylar çok değerli arkadaşlar. Hepsi iyi Galatasaraylı. Ama kendim de yeterli görmezsem aday olabilirim. Olurum demiyorum, naz da etmiyorum. Bir taraftar olarak yine mazoist karakterim, kendime eziyet etme karakterim ortaya çıkar. Ama doktor ve aileme bakarsak filmin acıklı bölümüne girmeyelim.”

“FALCAO KULÜP BULURSA MENFAATLERİMİZE DE UYARSA..."

“60 bin kişi geldi stada. Falcao taraftarın talebiyle yapılan bir transfer. Bundan utanıyor muyuz, hayır. Bunu eleştiriyor muyuz hayır. O gün 60 bin kişi geldi stada. İstanbul sallandı. Falcao’ya dedim ki, sen gündüz görseydin İstanbul’un kilitlendiğini görürdün. İstanbul tarihinin belli 1 Mayıs etkinlikleri hariç en büyük toplantısıymış. Falcao bizim topçumuz, çok değerli. Ama eğrisi doğrusu sakatlıktan kurtulamadı. Bize geldiğinde sakat değildi. Monaco da şaşırdı. Kendini kanıtlamak için ilk maçlarda aşırı yüklendi. Sırf taraftarın alkışını almak için. Monaco 8 milyon Euro teklif etti kabul etmedi. Söylemi neydi biliyor musunuz? Ben attığım golün anonsu yapılırken sessiz kalınmasından bıktım dedi. Gelip bu taraftarı görmek istiyorum demiş. Bu hayalle geldi. Üst üste hızlı oynayınca adale attı. İspanya’ya gitti, tedavi olup gelecek. Karakterli bir futbolcu. Bütün futbolcularımız karakterli. Falcao derse ki, şu kulübü buldum transfer olmak istiyorum, kendisine Güney Amerika’dan teklif var ama kabul etmiyor. Kendisinin onayladığı ve Galatasaray kulübünün menfaatlerine uyarsa kabul ederiz. Çok değerli oyuncularımız var. Ama Avrupa’da piyasa çok durgunlaştı. Bize şu anda gıdıklamalar var ama oyuncularımıza resmi bir teklif yok. Gıdıklamalar güldürmedi, resmi teklif bekliyoruz.”

“TERİM'İN GALATASARAY'A VERDİKLERİNİ İNKAR EDEN ÇARPILIR”

“Fatih Terim’in mukavelesi biz devam edersek ya da gelecek yönetim iptal ederse biter. Biz 2+3 yaptık. Yani ikinci yılda bitmiyor, devam ediyor opsiyon. Velev ki kira kontratı yapmışsanız bilirsiniz. Taraftar ihtar edene kadar yürür. Mukaveleyi hocamla beraber yaptık. O istedi böyle olmasını. Hocamın serzenişi adrenalin, o andaki gerginlik. Ben buna saygı duyarım. Hocamla devam ediyorum. Burada 33 sene kalayım, korkmayın kalmayacağım, hocamla 33 sene devam ederim. Onun Galatasaray’a verdiklerini inkar eden çarpılır.”

TERİM ULTRASLAN’A KIZDI İDDİASI

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Gençlerbirliği karşılaşmasının ardından İrfan Can Kahveci ve Edin Visca’nın transfer edilmesini istediğini açıklamıştı.

Fatih Terim’in transferlerle ilgili sözlerinin ardından, sarı kırmızılı camianın tribün gruplarından ultrAslan bir açıklama yayınlayarak “Galatasaray camiası sayesinde bir yerlere gelmiş, rakip kulüp başkanlığına eriştiğinde Galatasaray terbiyesini koruyamamış, Galatasaray SK üyeliğinden ihraç edildikten sonra kendini Galatasaray düşmanlığına adamış bu şahısla (Göksel Gümüşdağ) hiçbir transfer görüşmesi yapılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Terim’in bu açıklamaya sinirlenerek, Yeni Malatyaspor maçından sonra “Benim kimseyle bir görüşmem olmadı. Ben malumu ilân ettim. Kimsenin bilmediği bir şeyi söylemedim. Herkes yazarken sorun yok da ben söylerken mi var? Bugün açıkçası çok derin bir yalnızlık hissettim. Kişilere, gruplara değil Galatasaray'a sözüm var, Galatasaray'a emeğim var. Zaten Mayıs ayında hem sözüm hem kontratım bitiyor. Sözüm sözdür. Sözümde durmaya da devam edeceğim. O yüzden canımız sağ olsun, canınız sağ olsun demek en doğrusu“ açıklaması gündeme oturdu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ