Futbolcular artık yüzde 20 vergi ödeyecek

TBMM Genel Kurulu’nda sporculara uygulanan gelir vergisi kesintisi yüzde 15 ’ten yüzde 20’ye çıktı. Avrupa’da bu oran ortalama yüzde 50. Vergileri futbolcular ödüyor. Türkiye’de ise kulüpler tarafından karşılanıyor.


Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Lig usulüne tabi spor dallarında en üst liglerde faaliyette bulunan sporculara uygulanan gelir vergisi kesinti oranı, yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkarılacak.

Ancak Türkiye’de futbocuların vergileri kulüpler tarafından ödeniyor. Bu artış kulüplerin üzerine ekstra yük mü getirecek yoksa futbolcular bu rakamı ceplerinden mi ödeyecek şimdilik net değil. Futbolcular anlaşmalarını net ücret üzerinden yapmaları halinde bu vergileri kulüpler ödemiş olacak.
31 EKİM’DEN SONRA GEÇERLİ OLACAK

Mevcutta sözleşmesi bulunan sporcular için bu sözleşmenin bitimine kadar gelir vergisi kesintisi yüzde 15 olarak uygulanacak. 31 Ekim 2019 tarihi itibarıyla yapılan sözleşmelerde kesinti yüzde 20 olarak uygulanacak. Sporculara yönelik ücret ve ücret sayılan ödemelerden yapılacak gelir vergisi kesinti oranlarının uygulanma süresi 31 Aralık 2019’dan 31 Aralık 2023’e uzatılacak.

500 BİN LİRAYI GEÇERSE BİLDİRİLECEK

Sporcuların ücret gelirleri toplamı 500 bin lirayı aşması halinde bu gelirler yıllık beyannameyle bildirilecek. Bu durumda kesilen vergilerin, hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilebilmesi için işverence vergi dairesine ödenmiş olması şartı getirilecek.

Kanunla 2019 yılı ücret gelirlerine, bu yıla ilişkin 2020’de verilecek gelir vergisi beyannameleri dahil, yapılan değişiklik öncesi mevcut tarife uygulanacak. 1 Ocak 2020’den itibaren elde edilen ücret gelirleri ise yeni tarifenin Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre, 2019 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmış haliyle uygulanacak.

HAKEMLERE VERGİ

Spor hakemlerine ödenen ücretlerin gelir vergisinden istisna tutulmasına ilişkin düzenleme, basketbol ve voleybol dallarının en üst liglerinde görev alanlar hariç, amatör spor yarışmalarını yöneten hakemlerle sınırlandırılıyor.

AVRUPA’DA VERGİ ORANLARI

Avrupa’da futbolda ödenen vergiler oldukça yüksek. Verginin en yüksek olduğu ülke ise 57.1 ile İsveç. Dünyü’nın en çok izlenen ligi Premier Lig’de ise vergi oranı yüzde 45. İspanya’da 43.5, Almanya’da yüzde 47.5, İtalya’da yüzde 47.2. Türkiye’de bu oran yüzde 15’ti. Yeni kanunla birlikte bu rakam yüzde 20’ye çıktı. Bu kararla birlikte bizden daha az vergi ödeyen ülkeler Romanya, Çekya ve Bulgaristan. Türkiye’de futbolculara net ücret ödeniyor ve devlete ödenecek vergileri kulüpler üstleniyor. Avrupa’da ise vergiler futbolcular tarafından veriliyor.

Ülkelere göre vergi oranları

İsveç yüzde 57.1

Portekiz yüzde 56.2

Danimarka yüzde 55.8

Yunanistan yüzde 55

Belçika yüzde yüzde 53.2

Hollanda yüzde 52

Fransa yüzde 50.2

Avusturya yüzde 50

Slovenya yüzde 50

Almanya yüzde 47.5

İtalya yüzde 47.2

İngiltere yüzde 45

İspanya yüzde 43.5

Norveç yüzde 38

Romanya yüzde 16

Türkiye yüzde 15

Çekya yüzde 15

Bulgaristan yüzde 10
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ