"Zarrab Türkiye'de yargılansaydı, bir takım ülkelerin esiri olunmazdı"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, FinCEN belgelerinde de adı rüşvet iddialarında geçen Rıza Zarrab’ın Türkiye’ye karşı “şantaj unsuru” olarak kullanıldığını öne sürdü.
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ı eleştirerek, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile 300 yıllık devlet kurumlarının içi boşaltıldı” dedi.

Gazetecilerle parti genel merkezinde bir araya gelen Davutoğlu gündeme ilişkin soruları yanıtladı. BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın aktardığına göre Davutoğlu, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Bab-ı Ali’nin kuruluşundan bu yana geçen 300 yıllık dönemde kurulan tüm devlet kurumlarının içi boşaltıldı… Ekonomik olarak olağanüstü bir fakirleşme var. Biz vatandaşın sesi olacağız.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE AMERİKAN MAHKEMELERİNİN ESİRİ HALİNE GELDİ”


Ahmet Davutoğlu, FinCEN belgelerinde de adı rüşvet iddialarında geçen Rıza Zarrab’ın Türkiye’ye karşı “şantaj unsuru” olarak kullanıldığını öne sürdü.

Zarrab’ın ABD’de değil, Türkiye’de yargılanması gerektiğini baştan itibaren söylediğini kaydeden Davutoğlu,”Böyle bir dosyanın Türkiye’ye karşı şantaj dosyası olarak kullanılmasına izin verilmemeliydi. Özgüveni olan bir devlet, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı bankacılık işleri için gittiği ABD’de tutuklandığında, “derhal bırakılsın” derdi. Reza Zarrab Türkiye’de yargılansaydı, Türkiye Amerikan mahkemelerinin ve bir takım ülkelerin esiri haline gelmezdi” dedi.

“CHP İNCE’Yİ İHRAÇ ETMEDİ BİZ AK PARTİ TARİHİNDEN SİLİNDİK”

AKP’de görüşlerini dile getirdikleri için disipline sevkedilince ayrılmak durumunda kaldığını anlatan Davutoğlu, CHP içinde partinin son cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ayrı bir parti kurmak için yola çıkmasına karşın ihraç edilmediğini, eski Başbakan Bülent Ecevit’in yeni bir parti kurmasına karşın resimlerinin partiden kaldırılmadığını anımsattı.

Bu görüşlerini geçtiğimiz hafta kendisini ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da anlattığını belirten Davutoğlu, “Bizimse adımız AK Parti tarihinden silindi biliyorsunuz” dedi.

“GELECEK PARTİSİ KENDİ CUMHURBAŞKANI ADAYINI ÇIKARACAK”

Davutoğlu, “cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı”na ilişkin bir soru üzerine de Gelecek Partisi kadrolarının her makama talip olacak donanımda olduğunu belirterek, “Net olarak söyleyeyim, Gelecek Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı olacak. Doğal olarak benim de olmam mümkün ama partimiz o günkü şartlarda istişare ederek belirleyecektir” görüşünü dile getirdi.

Davutoğlu, konuşmasının başka bir bölümünde ise, “Alın Erdoğan ile Bahçeli 17/25 sebebiyle karşılıklı yaptıkları hakaretleri bir anda şimdi çekti. Çünkü ikisinin de şahsen ayakta kalabilmeleri birbirine bağlı.” şeklinde konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ