YSK'ya başvuru: Erdoğan'ın diplomasız geçersiz adaylığı iptal edilsin

24 Haziran seçimlerinde AKP ile MHP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı olan Tayyip Erdoğan’ın adaylığının iptali için YSK’ya başvuru yapıldı. Gerekçe Erdoğan’ın diplomasının geçersiz olması.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite diploması yıllardır tartışması konusu. Muhalefet Erdoğan’ın üniversite diploması olmadığı kanaatinde. Bu yüzden de cumhurbaşkanlığı adaylığı mümkün değil. Ancak YSK her seferinde Erdoğan’ın adaylığını kabul etti.

Erdoğan’ın diploma konusu 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala yeniden tartışma konusu. Konuyu Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) gündeme getirdi.


HKP, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının iptal edilmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu.

Başvuru dilekçesinde, Erdoğan’ın adaylığı için YSK’ye verdiği diplomasının geçersiz olduğunun kanıtlanmış olduğunu öne sürdü.

Dilekçenin “İstem Konusu” bölümünde, şu iadeler yer aldı:

“AKP Cumhurbaşkanı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın; YSK’na verdiği öğrenim belgelerinin geçersizliği ortaya çıkan belgelerle kanıtlanmış olduğundan, adı geçenin Anayasa’nın 101 ve 6271 Sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 6. maddelerinde öngörülen 'Seçilme Yeterliği'ne sahip bulunmadığından Cumhurbaşkanlığı adaylığının iptaline karar verilmesi ve hakkında 5237 Sayılı TCK’nun 204. maddesinde öngörülen Resmi Belgede Sahtecilik Suçu’ndan Suç Duyurusunda bulunulması istemidir.”

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ