YSK’den AKP’nin ‘İttifak’ algısına vize

YSK, İyi Parti ve SP’nin bazı anket şirketlerinin kamuoyu yoklamalarında HDP ve SP’yi “Millet İttifakı” içinde göstererek, algı yarattığı gerekçesiyle Cumhuriyet başsavcılıkları, RTÜK ve BTK'ya bildirilmesi yönündeki başvurusunu reddetti.
Kararın gerekçesinde, söz konusu anketlerin tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiğine dair bir bilginin varlığını ortaya koyacak delillerin bulunmadığı belirtildi.

HDP İLE İŞBİRLİĞİ VARMIŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR

İyi Parti, Gezici Araştırma Şirketi tarafından 9 ilde yapılan araştırma ve ankette, “gerçek dışı belirleme ve tespitler ile İyi Parti’nin HDP’yle işbirliği varmış gibi gösterilerek, yurttaşın oyunu etkileyecek şekilde algı oluşturulmak istendiği, bu algıyla İyi Parti’nin saygınlığını rencide edecek bir tutum ve davranış sergilendiğini” belirterek, YSK’ye başvurmuştu.


İYİ PARTİNİN BAŞVURUSUNA RED

Anket şirketinin propaganda kurallarına uymaması nedeniyle Cumhuriyet başsavcılıkları, RTÜK ve BTK’ye bildirilmesini istenmişti. YSK, önceki gün yaptığı toplantıda, İyi Parti’nin başvurusunu ilgili yasa ve önceki kurul kararları doğrultusunda değerlendirerek reddetti.

GEREKÇE: DELİL BULUNAMADI

Oybirliğiyle alınan kararda, İyi Parti’nin şikâyet konusu ettiği Gezici Araştırma Şirketi’nin anketinin tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiğine dair bir bilginin varlığına delalet edecek delillerin bulunmadığı, durumun ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmesi talebinin reddedildiği kaydedildi. YSK, SP’nin partilerinin HDP’nin de dahil edildiği Millet İttifakı içinde gösterildiği anketle ilgili başvurusunu da aynı gerekçelerle reddetti.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ