‘Yönetemiyoruz seçime gitmek zorundayız’ diyecekler

Kılıçdaroğlu, yeni yargı paketinden Osman Kavala, Eren Erdem ve Selahattin Demirtaş gibi isimlerin haksız yere tutukluğuna ve erken seçime kadar pek çok konuda soruları yanıtladı.


Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “erken seçim” tartışmaları konusunda kendilerinin bir seçim istemediklerini yinelede. Ancak iktidar bloğunun krizi nedeniyle başka bir beklentisi de var.

Kılıçdaroğlu, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerekirken, “siyasal iktidarın talebi üzerine tekrar tutuklanmasının bir hukuk faciası olduğunu” da altını çizdi.


Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından dikkat çeken bölümler şöyle:

‘BİR ERKEN SEÇİM DOĞRU DEĞİL. ANCAK…’

“Ben, özellikle yerel seçim döneminden bu yana, bir erken seçimi doğru bulmadığımı, parti olarak bizim de bir erken seçim talebimizin söz konusu olmayacağını sıklıkla vurguladım. Biz hâlâ aynı noktada duruyoruz. Bir erken seçim doğru değil. Ancak, erken seçim kararı alacak olan iktidar bloku açısından durumu değerlendirdiğimizde, bir süre sonra bunlar başta ekonomi olmak üzere pek çok konuda Türkiye’yi yönetemedikleri gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalacaklar. Dolayısıyla, ‘Biz yönetemiyoruz, seçime gitmek zorundayız’ diyeceklerdir.”

‘DEMİRTAŞ’IN TUTUKLANMASI BİR HUKUK FAİCASI’

(Yargı paketindeki af düzenlemesi tartışmaları üzerine) Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı bir metin önümüzdeki süreçte parlamentoya gelir. Gelince ancak o zaman düşüncelerimizi söyleyebiliriz. Haksız yere içeride olan çok kişi var. Eren Erdem’den tutun Osman Kavala’ya kadar… Sivil toplum örgütlerinden, askeri öğrencilere ve yazar, çizerlere kadar gereksiz yere yatan birçok insan var. Bunlar haksız yere yatıyorlar. Dünyanın gözü de bu çerçevede Türkiye’ye dönmüş durumda. Adaletin olmadığı bir ülke olarak tanımlanıyor Türkiye. Bir dikta yönetimi var. Bu çerçevede Adalet Bakanlığı belki dışarıdan gelen eleştirileri biraz yumuşatmak için bu çalışmayı yapıyor olabilir… Çünkü Türkiye’de adaletin olmadığını, siyasal baskıların yargıçlar üzerinde de sürdürüldüğünü herkes biliyor. Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerekirken siyasal iktidarın talebi üzerine tekrar tutuklanması aslında bir hukuk faciasıdır.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ