‘Yetmez… Osman Kavala da özgürlüğüne kavuşmalı’

Kılıçdaroğlu: "Bazı gazeteci arkadaşlarımız tahliye oldular ama yetmiyor. Kavala 735 gündür hapiste, diğer gazeteci ve yazarlarla birlikte onun da bir an önce özgürlüğe kavuşmasını istiyoruz.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubu toplantısında iktidarı ekonomi, kayyım atamaları, Suriye politikası konularında eleştirdi. Kılıçdaroğlu yerlerine kayyım atanarak tutuklanan HDP’li belediye eşbaşkanları Selçuk Mızraklı, Keziban Yılmaz ve Rojda Nazlıer’in cezaevi ring aracında 10 saat boyunca elleri kelepçeli tutulmasına tepki gösterdi.


EREN ERDEM’E ‘HOŞGELDİN 

Konuşmasına Bülent Ecevit’i anarak başlayan Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan eski CHP Milletvekili Eren Erdem’e “Hoşgeldin” dedi. “15 Temmuz şehit ve gazilerinin hakkını hukukunu sonuna kadar arayacağım. Onlar vakıf kurdular 309 milyon lira para topladılar. 251 şehit 2 bin 194 gazi adına bu hesabı sonuna kadar soracağız” diyen Kılıçdaroğlu özetle şöyle konuştu:

‘OSMAN KAVALA’NIN DA ÖZGÜRLÜĞÜ’NE KAVUŞMASINI İSTİYORUZ’  

“Eren Erdem aramızda. Hoş geldin Eren Erdem. 490 gün hapiste kaldı. Bugünkü düzende çok yadırganacak bir şey değil. Çünkü saray hükümeti devleti var. CHP olarak adaleti sağlamak için her türlü mücadelemizi sonuna kadar yapacağız. Hava Harp Okulu öğrencilerinin velileri de aramızda. Bazı gazeteci arkadaşlarımız tahliye oldular. Ama yetmiyor hapiste gazeteci, yazar, avukat, düşünce suçlusu olmaz. Osman Kavala 735 gündür hapiste. Onun da bir an önce özgürlüğe kavuşmasını istiyoruz.”

‘KAYYIMI HANGİ GEREKÇEYLE ATIYORSUN?’

Kayyım atamalarını eleştirdik. Savcıya, ‘seçime gireceğim, engel var mı’ diyorsun. Savcı ‘engel yok, seçime girebilirsin’ diyor. Kayyım atayıp görevden alıyorlar. Kayyımı hangi gerekçeyle atıyorsun? Seçimle gelen birisinin eline 10 saat kelepçe vuramazsınız. Bu asla doğru değildir.

BİLDİRİCİ OLAYI: 600 KİŞİNİN SEÇTİĞİ ÜYEYİ 6 KİŞİ DÜŞÜRDÜ 

Adalet varsa demokrasi var demektir. RTÜK diye bir kuruluşumuz var. İyi kaynakları var. Çok büyük imkanları var. Aldıkları aylık olağanüstü. Bizden iki üye var. Bir üyemiz vardı Sayın Faruk Bildirici. Gitti baktı ki RTÜK Başkanı yasalara aykırı gelir sağlıyor. Bunun doğru olmadığını atandığı yönetim kurullarından istifa etmesi gerektiğini söylüyor. Yolsuzluk olayını dillendirdiği için Bildirici’nin üyeliğini düşürüyorlar. Sanıyorlar ki biz bundan vazgeçeceğiz. Oradaki üyemiz aynı iddiaları sürdürmeyecek. Aynı iddiaları sonuna kadar kararlılıkla ve azimle sürdüreceğiz. Faruk Bildirici yargıya başvurdu bakalım yargı nasıl karar verecek? 600 kişinin seçtiği üyeyi 6 kişi düşürdü.

‘NE OLACAK BU ÇİFTÇİNİN HALİ’

Üreten toplumda işsizlik belası olmaz. Çiftçi üretiyor ama borç batağı içinde. Tam bir sosyal yaraya dönüşmüş durumda. Üretecek banka finans kurumları tepesinde icra ile mücadele ediyor. Borcunu ödeyemeyen on binlerce çiftçi var. Kendi mal varlığını eşinin üzerine yapıp hülle ile boşanan çiftçi var. Ne olacak bu çiftçimin hali? 2017-18 tohum desteklemeleri hala ödenmedi. Soğan eken çiftçinin soğanı elinde kaldı. Kontrolsüz et ithalatı yapıldı. Böyle bir tabloda Türkiye ne yapıyor saray ne yapıyor? Çiftçi kardeşim unutma saray gitti Sudan’da 99 yıllığına 780 dönümlük arazi kiraladı pamuk ekmek için. Yurt dışından buğday patates getiren adama oy mu verilir?

‘CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KRİZİ’

Üretmediğiniz zaman işsizlik olur. Cumhuriyet tarihinin en büyük işsizliği, ekonomik krizi ile karşı karşıyayız. Geniş tanımlı işsiz sayımız 8 milyon 112 bin kişiyi buldu. Bazı emeklilere bin liranın altında ücret ödeniyor. 847 bin 643 emekli bin liranın altında aylık alıyor. Onların hakkını ben savunacağım ama benden önce sen savunacaksın. Saray’a ben bin lira ile 30 gün geçiniyorum, senin aylığın nedir diye sormayacak mısın? Sarayda oturan zata sende vicdan var mı diye sormayacak mısın?

SURİYE’DEKİ YEDİ STRATEJİK HATA

Suriye’de stratejik hatalar yaptılar. Yedi madde halinde bunları paylaşmak istiyorum. Eğer bu yedi stratejik hayatı siz de kabul ediyorsanız hep birlikte düşünmek zorundayız.

Suriye’nin uluslararası konumu yeteri kadar değerlendirilmemiştir. Birinci hata budur. AK Parti Dışişleri Bakanlığı’nı devre dışı bırakmıştır.

İkincisi emperyal güçlerin taşeronluğuna soyunmak. Türkiye emperyal güçlerin Ortadoğu’daki taşeronluğuna soyunmuştur.

Üçüncüsü Türkiye üzerinden teröristleri Suriye’ye göndermek.

Dördüncüsü Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nun basılmasına edilgen usulen tepki verilmiştir. Türkiye IŞİD terörüne karşı maalesef kararlı tutum sergileyememiştir.

Beşincisi Suriye’deki Türkiye’ye ait vatan toprağını terör örgütü IŞİD’e teslim etmek. Süleyman Şah Türbesi, IŞİD’den topraklarımız terk edilerek kaçırılmıştır.

Altıncısı IŞİD ile mücadele etmek Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamakta hata yapıldı.

Yedincisi haklıyken haksız duruma düşürülmek. Barış Pınarı Harekatı’nı bir fetih söylemiyle dünyaya anlatmaya kalmıştır Sayın Erdoğan.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A: SEN MEKTUP TAŞIYICISI MISIN?

Suriye politikası bir bataklık alanına dönüşmüştür ve bu bataklıktan en büyük zararı Türkiye görmüştür. Trump’tan bir mektup geldi. Erdoğan giderken mektubu götürecek ne demek hani çöp sepetindeydi. Sen mektup taşıyıcısı mısın? O mektup sana nasıl geldi? Mektubu vereceksen çok basit aynı karşılıklılık ilkesine göre vereceksin mektubu. Bu mektup bizim şanımıza şerefimize uymuyor deyip büyükelçiye vereceksin. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın mal varlığını araştırmazsanız namertsiniz diyeceksin. Benim ailemin ve çocuklarımın yurt dışında beş kuruşu yoktur diyeceksin. Eğer verilecek hesabınız varsa bunları söyleyemezsiniz. Bizim verilemeyecek hesabımız yoktur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ