Yeni partiler AKP’den çok MHP’ye kaybettirecek

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilerin, AKP’ye kızarak MHP’ye kayan seçmenin parti değiştirmesine neden olacağı konuşuluyor. Bu nedenle yeni partiler AKP’den çok MHP’yi etkileyecek.


Ankara’da siyasetin gündemi yeni kurulacak partiler ve bu partilerin alacakları oy oranları ile hangi partiye ne kadar etki edecekleri. Siyasilerin bir bölümü yeni partilerin, AKP içerisinden çıkacakları için en çok AKP’yi etkileyecekleri görüşünde.

YENİ PARTİLER MHP’Yİ BARAJ ALTINA İTER


Ancak bir kısım siyasetçi ise son dönemde AKP’nin uyguladığı politikalardan duyulan rahatsızlık nedeniyle parti değiştiren ve özellikle MHP’ye kayan seçmenin bu partilere gideceğini savunuyor. Bu durumda ittifaksız bir seçim olması halinde MHP’nin baraj altında kalmasına kesin gözü ile bakılıyor.

MECLİS ARİTMETİĞİNDE BİR DEĞİŞİM BEKLENMİYOR

Siyaset kulislerine göre Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun göre olası iki partinin kısa sürede Meclis grubu içinde bir değişime yol açması beklenmiyor. AKP’nin 291, CHP’nin 139, HDP’nin 62, MHP’nin 49, İyi Parti’nin 39, diğer parti ve bağımsızların ise toplam 9 milletvekilliği bulunuyor. AKP, MHP ve BBP’nin 341, muhalefetin ise 248 milletvekilliği mevcut.

50’NİN ALTINDA VEKİL TRANSFERİ TABLOYU ETKİLEMEZ

Partilerin sandalye dağılımı üzerinden Meclis’te oluşan dengeye göre 50’nin altında milletvekili kaybında dahi AKP, MHP bloğu genel kurulda ve komisyonlardaki gücünü koruyor. Ancak Cumhur ittifakının sona ermesi durumunda yeni partilerin koparacağı 20 vekil dahi AKP’nin Meclis hakimiyetinin sona ermesine neden olacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ