Vatan Partisi’nden dördüncü kez ‘HDP kapatılsın’ başvurusu

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askerî harekâtını sosyal medyadan eleştirenler hakkında soruşturma başlatılırken, bir yandan da HDP’ye kapatma davası açılması için başvurular geliyor.


Doğu Perinçek’in genel başkanlığını yaptığı Vatan Partisi, HDP’nin kapatılması için Yargıtay’a başvurdu. Bu, Vatan Partisi’nin HDP’nin kapatılması için yaptığı dördüncü girişim oldu.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, HDP'yi, Türkiye’nin harekâtına karşı karalama kampanyasının odağı olmakla suçladı.


HDP’nin Türkiye’nin harekâtını “işgal” olarak nitelendirdiğini belirten Senem, “HDP tarafından 'Rojava devrimi' diye laflar ediliyor. Amerika'nın askeri pozisyonundaki PKK'nın yanında olduklarını açık beyan ediyorlar ve PKK'nın kazanacağını söylüyorlar" dedi.

Senem şunları söyledi:

“Böyle bir parti olabilir mi? Böyle bir partinin yasallığını sürdürmesi doğru olabilir mi? Bu partiye hazineden her yıl 92 milyon lira para ödenebilir mi? Hem bu milletin vergilerinden alınan paralarla beslenecek hem de bu devletin, bu milletin aleyhine terör faaliyetlerinin odağı haline gelecek. Böyle bir partinin yasal olarak parlamentoda bulunması asla doğru değildir, yasalara aykırıdır. 'Şu kadar oy aldılar' deniliyor. Ne kadar oy alırsa alsın kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ