Ümit Özdağ, İYİ Parti'den ihraç edildi

İyi Parti’den beklenen ihraç kararı geldi. Parti Disiplin Kurulu İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ı oy birliğiyle ihraç etti. Karara itiraz edeceğini açıklayan Ümit Özdağ yeni parti kurma düşüncesinin olmadığını söyledi.

Bir süredir parti içine yönelik eleştirileri ile tepki çeken Ümit Özdağ için ihraç kararı çıktı.

İyi Parti’den yapılan açıklamada ihraç kararının oy birliği ile alındığı belirtildi.


Disiplin Kurulunca, Özdağ’ın eylemlerinin, parti tüzüğünün 76/D maddesindeki “İnsan hakları, demokrasi ve hukuk devleti gibi en temel ilkeleri yok sayıcı davranış ve eylemlerin içerisinde bulunmak” ve “Genel Başkan, Başkanlık Divanı, Genel İdare Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Merkez Danışma ve Yüksek İstişare Kurulu üyeleri ile İYİ Parti milletvekilleri ve belediye başkanları aleyhinde sosyal medyadan, yazılı veya görsel basın yolu ile asılsız iddialarda bulunmak ve bunları tekrarlamak” hükümleri kapsamında olduğu değerlendirildi.

ÖZDAĞ KARARI YARGIYA TAŞIYACAK

Alınan karar kapsamında Özdağ’ın İYİ Parti üyeliğinden ve Kurucular Kurulu Üyeliğinden kesin olarak çıkarılmasına oy birliğiyle karar verildi.

Kararın hemen ardından bir açıklama yaparak, itiraz hakkını kullanacağını belirten Özdağ “Şu anda sadece mahkemeye götüreceğim. Adalet sanıyorum mahkemede yerini bulur. Bu ihracı kabul etmiyorum. Hukukun bütün temel kurallarına aykırı bir ihraç” ifadelerini kullandı.

ÖZDAĞ’I İHRACA GÖTÜREN DİSİPLİN VE İHRAÇ SÜRECİ

Özdağ’ın, katıldığı bir televizyon programında İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun fe.ö üyesi olduğu yönündeki iddialarının ardından Kavuncu, Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Daha sonra parti teşkilatı, Özdağ’ın beyanlarının gerçek dışı ve iftira olduğunu belirttikleri dilekçeleri Genel Merkez’e ileterek partiden ihracını istedi.

Genel Başkan Meral Akşener ise teşkilattan gelen başvuru ve talepleri değerlendirerek Özdağ’ın Disiplin Kurulu’na sevkine karar verdi. Savunması istenen Ümit Özdağ, oy birliği ile ihraç edildi.

İHRAÇ İSTİFA GETİRDİ

İhraç kararının ardından İyi parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Ümit Özdağ ile birlikte TBMM’de açıklama yapan Koncuk, İyi Parti yönetimini eleştirerek “İYİ Parti ile milletvekili ve üye olarak bir bağlantım kalmamıştır. Gerek İYİ Parti TBMM grubundaki milletvekili arkadaşlarım, gerekse tüm teşkilatlarda yönetici ve üye olarak bulunan samimi arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ