Trump'ın Erdoğan'a yazdığı 'aptal olma' mektubu savcılık oldu

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazdığı ve Erdoğan'a, "Sert adam olma. Aptal olma" dediği mektup basına sızdırıldı.
Mektup kısa sürede dünya gündemine oturdu. Trump'ın Erdoğan'a sarf ettiği "Sert adam olmayın! Aptal olmayın! Sizi sonra arayacağım" sözlerine hükümet sessiz kaldı.


Söz konusu mektup savcılık oldu. Odatv'nin haberine göre Avukat Şıhmehmet Kurtoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ı "Türk Milleti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Devletin kurum ve organlarını aşağılama-Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlarından" cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmasını talep etti. 

Söz konusu mektupta Trump, Erdoğan’a hitaben "Sen binlerce kişinin katledilmesinden, ben de Türk ekonomisinin yok edilmesinden sorumlu olmak istemem. Sert bir adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım"ifadelerini kullanmıştı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı’na 9.10.2019 tarihinde bir örneği imzalı mektup olarak gönderilen mektubun “Türk Milleti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Devletin kurum ve organlarını aşağılama- Cumhurbaşkanı’na hakaret” içerdiğini savunan Avukat Şıhmehmet Kurtoğlu, aynı zamanda oğlu olan vekili Deniz Kurtoğlu aracılığıyla Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Trump hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak, cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmasını isteyen Kurtoğlu dilekçede, “Bahse konu mektup içeriğinin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 299 ve 301. Maddelerinde tanımlanan suçları oluşturduğu aşikardır” ifadelerine yer verdi.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ