'Siyaset sahnesine yeni aktörler çıkacak, CB sistemi tartışmaya açılacak'

AKP'de üç dönem Manisa Milletvekilliği yapan ve şimdilerde AKP'ye alternatif için Ahmet Davutoğlu'nun başlattığı siyasi oluşumun içinde yer alan Selçuk Özdağ, "Siyaset sahnesine yeni aktörler çıkacak, CB sistemi tartışmaya açılacaktır" dedi.


Enpolitikyol'daki yazısında, Özdağ, kazananın CHP değil kaybedenin AKP olduğunu belirtti. 

Seçimin sadece yerel yönetimlerle sınırlı olmadığını, AKP siyasetinden duyulan rahatsızlığın, tepkinin bir ifadesi olduğunu ve tüm bunların da İmamoğlu'da somutlaştığını ifade eden Özdağ, "Yani vatandaş İmamoğlu'ndan ziyade AK Parti siyasetlerine, kullanılan dile, son anda binlerce insanımızın katilinin ilkesiz bir şekilde iç siyasete dahil edilmesine tepkisini gösterdi" yorumunu yaptı.


"Aylarca beka siyasetinden bahsedip, muhalefeti HDP ve PKK ile işbirliği yapmakla suçlayıp sonra da Öcalan'a tutunmanın bir maliyetinin olacağı belliydi" yorumunu yapan Özdağ, "Konuşmanın suç olduğu bir yerde duvara toslamak kaçınılmazdır ve kabul etmek gerekir ki tam da bu olmuştur" görüşünü dillendirdi.

Özdağ, seçim günü de “Vatandaş, kamplaştırma, kutuplaştırma istemiyorum demiştir. Tek adam yönetim ve tarzını istemiyorum demiştir. Siyasallaşan bir yargı istemiyorum demiştir. Her alanda şeffaflık istiyorum demiştir” yorumunu yapmıştı.

Özdağ, İmamoğlu'nun aslında çok fazla şey yapmadığını, tebessüm ettiği, demokrasi, adalet, birlik bütünlük, kul hakkı dediği  için seçimi kazandığını kaydetti ve ekledi:

"Demek ki bu alanlarda bir sıkıntı var. AK parti bu konularda ne yapacağını düşüneceğine dilini daha da sertleştirmeyi tercih etti. Türk subayına eşek diyenleri sahiplendi. Şu son haftada yapılan politik hataları bırakınız 17 yıllık bir iktidarı 17 günlük bir iktidar bile yapmazdı. Bir gün milliyetçiliğe bir başka gün Öcalan'a yaslanarak tezatlar içinde bir seçim siyaseti yürütüldü. Ortaya çıkan tablo şunu göstermiştir, Türkiye geri dönüşü olmayan bir yola girmiştir. vatandaş oyları ile değişim istediğini göstermiştir. Yeni ve tutarlı siyasetçiler istemektedir. Şartlar AK Partiyi de MHP'yi de değişime zorlayacaktır."

İmamoğlu'nun seçim sonucunu abartısız bir biçimde kutladığına işaret eden Özdağ, kucaklayıcı dilini devam ettirdiğini ve AKP'nin kutuplaştırıcı, suçlayıcı üslubunun yanlışlığının ortaya çıktığını ifade etti. 

Bundan sonra siyasette çok şey değişeceğine değinen Özdağ, "Halk iradesi önünde durulamayacağı görüldü. Siyaset sahnesine yeni aktörler çıkacak, CB sistemi tartışmaya açılacaktır. Derinleşmeye başlayan ekonomik sıkıntılar ve dış politikada yapılan yanlışlar İstanbul seçimlerinin de etkisiyle genel siyasette de önemli değişikleri zorlayacaktır" yorumunu yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ