Şimdi de "açık tonlu" oy pusulası skandalı

Mühürsüz oy pusulalarının farklı matbaalarda bastırıldığına ilişkin flaş bir görüntü ortaya çıktı.
Suruç'ta kurulan sandıklarda YSK’nin "Kanuni" dediği fazla oy ve mühürsüz pusulaların yanı sıra sandığa ton farkı bulunan pusulalar tespit edildi. Mühürsüz pusulalar 1147 nolu sandıkta görevli bir yurttaş tarafından fotoğraflandırıldı. Bu durum mühürsüz pusulaların dışarıda basıldığı gerçeğini ortaya çıkardı. 

Urfa'nın Suruç ilçesinde HDP'nin avukatları, sandıklarda çıkan ve YSK’nin "Kanuni" dediği fazla oylar için hazırladıkları itiraz dosyasını ilçe seçim komisyonuna sundu. Dosyanın içine eklenen ve 2 gündür seçimi şaibeli kıldırtan mühürsüz oy pusula örnekleri ile dolu. 

İlçede seçim günü 15-20 kişilik silahlı bir grupla sandıkları gezen AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın ardından sandıkları gezen HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, 360 seçmenli Gap Anadolu Lisesi 1184 nolu sandıkta 240 imzaya rağmen 400'den fazla oy ve kullanılmamış 300'den fazla zarf ile pusula tespit etmişti.


AÇIK KAHVE TON
Avukatların dosyaya koyduğu 2 pusulada da YSK'nin mührü bulunmazken, pusulanın birindeki "Hayır" kısmının açık kahve, diğerinin "Hayır" kısmındakinin ise koyu kahve renginde olduğu tespit edildi. Farklı renklerde olan ve dışarıdan getirildiği ileri sürülen mühürsüz oy pusulaları, bir yurttaş tarafından 1147 nolu sandıkta fotoğraflandırıldı. 

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ