Selahattin Demirtaş: Erdoğan benden çok korkuyor

HDP’nin cezaevinde bulunan bir önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Fransız Le Point gazetesine konuştu.
Demirtaş, kendisinin serbest kalması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan için ciddi bir tehdit olup olmadığı yönündeki soruya “Erdoğan benden çok şüpheleniyor ve hatta korkuyor, son üç seçimdir beni cezaevinde tutarak kazanmaya çalıştı” yanıtını verdi.


“Ama beni cezaevinde tutmak ona kazandırmadı” diyen Demirtaş “Son yerel seçimde hezimete uğradı. Gelecek genel seçimde daha büyük bir yenilgiye uğrayacak” dedi.

Demirtaş, sağlık durumuna ilişkin de moralini güçlü tutmaya çalışmasına rağmen, mide, yemek borusu ve damarlarıyla ilgili ciddi sağlık sorunları yaşadığını söyledi. Demirtaş, cezaevi koşullarının zorluklarının ise bu sağlık sorunlarının artmasına yol açtığına dikkat çekti.

Duruşmalarda tahliye talep etmemesine ilişkin de konuşan Demirtaş, şunları söyledi:

“Biz buraya Erdoğan’ın doğrudan medya aracığıyla tehdit ve talimatlarıyla cezaevine konduk. Erdoğan hükümeti, 5 bine yakın savcı ve hakimi görevinden aldı. Hakimler, Erdoğan’ın kızdıracak kararlar alıp, tutuklanmaktan ve görevlerinden alınmaktan korkuyor. O, izin vermeden serbest kalmamız imkansız. Erdoğan’dan serbest bırakılmamızı istemenin onur kırıcı olacağını düşünüyoruz. Bizim geleceğimiz, vereceğimiz siyasi mücadelenin sonucuna bağlı.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ