​Reuters'a konuşan Türk yetkililer: Erdoğan'ın ABD ziyareti iptal edilebilir

Reuters, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Temsilciler Meclisi’nin geçtiğimiz hafta Ermeni Soykırımı’nı tanıması ve Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlar tasarısını kabul etmesi nedeniyle ABD ziyaretini askıya alabileceğini duyurdu.
Bassnews'in aktardığına göre Reuters ajansına isim vermeden konuşan üç Türk yetkili, ziyaretin şu an için askıya alındığını söylerken iptal edilebileceğinin de sinyalini verdi.


Haberde aktarılana göre yetkililerden biri, Temsilciler Meclisi’nin Ermeni Soykırımı’nı ezici çoğunlukla tanıması ve Türkiye’ye yaptırım çağrısı yapan bir yasa tasarısını da yine büyük çoğunlukla kabul etmesi hakkında, “Bu adımlar iki ülke arasındaki ilişkilere ciddi biçimde gölge düşürüyor. Bu kararlar nedeniyle, Erdoğan’ın ziyareti beklemeye alındı" dedi.

Aynı yetkilinin, ziyaretin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair nihai kararın henüz verilmediğini de eklediği kaydediliyor.

Reuters’a konuşan bir güvenlik kaynağının da, hem Kongre’deki oylamaların, hem de Trump’ın Erdoğan’a Suriye’deki harekattan hemen önce yazdığı ve diplomatik teamüllere uymayan dili nedeniyle tartışma yaratan mektubun ilişkilere zarar verdiğini belirterek, “Eğer atmosfer değişmezse, bu ziyaretin hiçbir anlamı olmayacaktır” ifadelerini kullandığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı’na yakın olduğu belirtilen bir kaynak ise Ermeni Soykırımı’nın tanınması hakkında, “Bu kararı alırken, Washington’da Türkiye’ye karşı olan mevcut iklimi suistimal ettiler” yorumu yaptı.

Reuters’ın haberinde iki ülke arasında yaşanan S-400 ve F-35 krizine Suriye geriliminin ve Kongre’deki kararların eklendiğine dikkat çekilirken, Cumhurbaşkanlığı’na yakın olan kaynak ABD Başkanı Donald Trump ile Erdoğan’ın ikili ilişkilerinin iyi olduğu belirtiliyor.. Kaynak, “İki liderin iyi bir ilişkisi var. Başkan Trump, kendi müesses nizamına rağmen Türkiye’yle iyi ilişkiler istiyor” dedi.

Erdoğan geçen hafta Meclis grup toplantısı çıkışında, ABD ziyareti ile ilgili soruya “Henüz kararımı vermedim, soru işaretleri var” yanıtını vermişti. 

Erdoğan, 24 Ekim’de TRT ortak yayınında ise ABD Başkanı Trump ile görüştüğünü belirterek “13’ünde tabii ki bu davete icabet edeceğiz ve heyet olarak gideceğiz” demişti.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, "Erdoğan ABD'ye gidecek mi?" sorusuna ise "Trump gitmemizi çok istiyor, 3-4 güne belli olur" yanıtını vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ