Pervin Buldan: Bizimkisi ittifak değil, güç birliği

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, yerel seçimlerde İstanbul, İzmir ve Adana’da aday çıkarmama kararını Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya değerlendirdi.


HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: Bizimkisi bir ittifak değil, güç birliği. Demokratik gördüğümüz, destek vermekte sakınca görmediğimiz adaylara güç katmak için bu yola gidiyoruz. AKP’nin karşısında olan adayların güçlü olmasını istiyoruz. Bu, tamamen yerelden gelen bir karar.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Pervin Buldan, yerel seçimlerde İstanbul, İzmir ve Adana’da aday çıkarmama kararını Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya değerlendirdi.


Sarıkaya, Habertürk gazetesindeki bugünkü köşesinde, Buldan ile yaptığı telefon görüşmesini aktararak, HDP’nin aday çıkarmama eğiliminin, aralarında Ankara, Urfa, Antalya ve Antep’in de olduğu illerde de güçlendiğini yazdı.

URFA’DA CEVHERİ’YE DESTEK KARARI 

Özellikle Ankara’da bu eğilimin daha net durumda olduğunu belirten Sarıkaya, Urfa’da aday çıkarmama kararının arkasında ise, seçime bağımsız aday olarak girmeye hazırlanan eski milletvekili Sebahattin Cevheri’ye destek amaçlı olduğunu kaydetti. Habertürk yazarı, CHP’nin de de bir süre önce Urfa’da aday çıkarmayıp Cevheri’ye destek kararı aldığını hatırlattı.

‘AKP KARŞISINDAKİ İSİMLER İLE GÜÇ BİRLİĞİ’ 

Muharrem Sarıkaya, HDP Eş Başkanı Buldan ile yaptığı konuşmada, bazı illerde aday çıkarmama kararının nedenlerini de aktardı. Sarıkaya’nın yazısında aktardığına göre, Buldan, aday çıkarmama kararlarının bir ‘ittifak’tan kaynaklı değil, AKP karşısında demokratik gördükleri isimlere karşı bir ‘güç birliği’ olduğunu belirtti.

Sarıkaya’nın Buldan ile yaptığı görüşmenin ilgili kısmı şöyle:

ANKARA, ANTALYA VE MERSİN İÇİN HENÜZ KARAR VERMEDİK 

“HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan dünkü telefon sohbetimizde Ankara, Antalya, Mersin’in de arasında bulunduğu illerde de aday çıkarıp çıkarmamayı tartıştıklarını açıkladı. Buldan, “Raporu bitmedi ama Ankara da yakında açıklanabilir, henüz karara varmadık” deyip ekledi:

‘BU, TABANDAN GELEN BİR KARAR’ 

“Bizimkisi bir ittifak değil, güç birliği. Demokratik gördüğümüz, destek vermekte sakınca görmediğimiz adaylara güç katmak için bu yola gidiyoruz. AKP’nin karşısında olan adayların güçlü olmasını istiyoruz. Bu tamamen yerelden gelen, tabanın istediği bir güç birliği talebini sağlamaya yönelik bir karar…”

Buldan bazı büyükşehirlerin isimlerini sıralamama karşın, Ankara kadar diğerleri üzerinde net konuşmadı, “Henüz raporları gelmedi, önceden bir şey söylemem doğru olmaz” demekle yetindi.” 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ