Muhalefet erken yerel seçim istiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle belediye başkanlığı görevinden istifa edeceğini açıklayan Melih Gökçek Ankara'da siyasetin temel gündem maddesi oldu. Muhalefet, erken yerel seçim istiyor.
AKP görevinden ayrılacağını açıklayan Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek 'in yerine yeni bir atama için hazırlanırken, muhalefet yeni bir seçim yapılması gerektiği görüşünde birleşiyor. MHP'nin de bu görüşü savunmasına karşın, "Yine de, atanacak yeni AKP'li belediye başkanına destek vereceğiz" mesajı vermesi dikkat çekiyor.

Melih Gökçek'in istifa süreci sosyal medyanın en popüler adresi Twitter'dan yaptığı duyuruya göre cumartesi günü belediye meclisi üyelerine yapacağı veda konuşmasıyla tamamlanacak.
  Yerine kim gelecek?


Peki, Gökçek'in istifasının ardından kim belediye başkanı olacak? Gökçek'in istifası gibi Balıkesir ve Bursa belediye başkanlarının da istifasını isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, istifaların ardından yeni belediye başkanlarının hemen görevlerine başlamasını istediği bilgisi de Ankara kulislerine yansıdı. Gökçek'in yerine Sincan eski belediye başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi AKP Grup Başkanvekili Bekir Yıldız'ın getirilebileceği beklentisi sürse de, siyaset kulislerinde yeni isimler de dile getiriliyor. Bu noktada en güçlü adayın AKP'li Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki olduğu konuşuluyor. Belediye meclisinin olağanüstü toplantısıyla yapılacak yeni belediye seçiminde ana muhalefet partisi CHP aday çıkarmayı düşünmüyor. MHP'nin ise AKP'nin adayına destek vereceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Tıpkı İstanbul gibi Balıkesir, Bursa ve Ankara belediye başkanlarının "istifa ettirildiğini" ve "Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından baskıya maruz kaldığını" düşünen muhalefet partileri Gökçek'ten sonra yerine kimin geleceğinden çok bu istifaların neden yaşandığının ayrıntılı olarak sorgulanmasını istiyor. Erken seçim yapılması gerektiği görüşünde birleşen muhalefet partileri, kamuoyuna istifaların gerekçesinin açıklanması konusunda konuyu gündemde tutmaya kararlı görünüyor.

CHP erken yerel seçim istiyor

Ana muhalefet partisi CHP'de bir dönem yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı da yapmış olan Veli Ağbaba DW Türkçe'ye Gökçek'in istifası ve bu istifa üzerine CHP'nin ne yapacağı konusunda değerlendirmede bulundu. Ağbaba, "Gökçek kötüdür ama onu da halk seçmiştir. Her fırsatta -seçimle gelen seçimle gider- felsefesine inandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gökçek'in istifasıyla birlikte erken yerel seçim kararını da devreye sokmalıdır. Aksi takdirde, Gökçek'in gitmesi tek adam diktatörlüğünün göstergesi olarak tarihe geçecektir" dedi. Ağbaba, Gökçek'in gitmesiyle birlikte aslında Ankara'da çok da değişiklik olmayacağından yakındı. "Ortada kötü bir siyasal anlayış var. Kentleri betonlaştıran, rant ekonomisini yaratan, AVM terörünü yayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Gökçek, Ankara'yı bu hale getirdiyse Erdoğan'ın sözüyle yaptı. Ankara'nın arınması Gökçek'in gitmesiyle değil AKP'nin gitmesiyle olacaktır" diyen Ağbaba, yeni belediye başkanı olarak ismi geçen Veysel Tiryaki'nin gelmesiyle de bir değişiklik olmayacağını düşünüyor.

Gökçek'in istifasının gerekçesinin Ankaralılara açıklanmasını ve hukuki dayanağının belirtilmesini isteyen CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli de "Halkın kafasını karıştırmaya kimsenin hakkı yok. Gökçek neden istifa etmiştir, ne yapmıştır? Bütün hukuki belgeleri istiyoruz" dedi. Dereli, Ankara'nın kültür başkenti özelliğinin Gökçek döneminde bütünüyle yok edildiğini öne sürerken, "Gökçek yalnız değildi, Erdoğan'la birlikteydi. Şimdi Ankara'da bir değişim yaşandığını söylemek yanlış olur. Türkiye'nin hemen erken yerel seçime gitmesi gerekir" görüşünü dile getirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ