Mecliste onay verip MYK’da gözyaşı döktüler

Suriye’ye asker gönderilmesine Mecliste onay veren CHP, İdlib’de 33 askerin şehit olmasının ardından olağanüstü MYK toplantısında günah çıkardı. Kılıçdaroğlu, “İdlib’de ne işimiz var?” diye sordu.


İdlib’deki saldırının ardından dün CHP’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) olağanüstü toplandı. Toplantıya askeri iki danışman da katıldı. Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın aktardığına göre danışmanlar, çatışmanın nasıl yaşandığı ve hava desteği sağlanmadan operasyon yapılmasının neden hatalı olduğunu anlattı. Kılıçdaroğlu saldırıyla ilgili resmi açıklama yapılmaması üzerine kendisine ulaşan asker yakınlarıyla telefonda görüştü.

‘EYVAH EYVAH’ DİYE DİYE…


Şehit sayısı konusunda ilk bilgiyi CHP Reyhanlı İlçe Başkanlığı’ndan alan Kılıçdaroğlu’nun ilk tepkisi şu oldu: “Eyvah. Bu çocukların annesine, babasına ne diyeceğiz?”

MYK toplantısı sırasında Kılıçdaroğlu, duygusal anlar yaşadı. Kayseri’den bir kamu görevlisi bölgede bulunan asker çocuğundan haber alamaması üzerine Kılıçdaroğlu’na ulaşarak yardım istedi. Üst düzey bir subayın annesinin de telefonu üzerine Kılıçdaroğlu’nun “Eyvah şimdi ben anneye ne diyeceğim” diyerek telefonu açtığı belirtildi. Kılıçdaroğlu anneyi sakinleştirmeye çalışırken gözyaşlarını tutamadı.

DAHA ÖNCE UYARMIŞLAR

Kılıçdaroğlu’nun “Dünyanın en kahraman, en başarılı ordusunu, bizim çocuklarımızı hava desteği olmadan oraya yollamak ve çocukların başına bu felaketin gelmesini önlememek; kahraman ordumuzun gücünü kırma çalışmasıdır. Karizmasını, güvenilirliğini sarsmaya çalışıyorlar” dediği belirtildi.

Daha önce iktidarı uyardıklarına işaret eden Kılıçdaroğlu “İdlib’de ne işimiz var? İdlib de, Suriye de Libya da bir askerimizin tırnağı etmez. Bu bilgi akışının kesilmesi, böyle bir kahraman ordunun sevk ve idaresindeki siyasi yetersizliği gösteriyor” ifadelerinde bulundu.

AKAR TELEFONUNA BİLE ÇIKMADI

Kılıçdaroğlu Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’ı aramasına karşın herhangi bir geri dönüş olmadı. Aynı saatlerde aranan TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un ise sabaha karşı döndüğü ifade edildi. Kılıçdaroğlu başsağlığı diledikten sonra iletişim kanallarının kapalı olması ve bilgi verilmemesi nedeniyle TBMM’nin kapalı oturumunda bu konunun ele alınması gerektiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu’nun Akar’ın dönmemesi üzerine “Demek ki diyecek bir şeyleri yok” dediği belirtildi.

Akar’ın bilgi vermemesini ve koordinasyonsuzluk yaşanmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, şehitlerle ilgili resmi açıklamanın Hatay Valiliği tarafından yapılmasına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hiçbir açıklama yapmadığı eleştirileri üzerine Kılıçdaroğlu “Meclis Başkanı beklenmeli. Ordu, Meclis’in ordusu. Gökyüzü karardığında fırtına çıktığında kaptanlar gökyüzüne bakar. Meclis gökyüzündeki mavi umuttur. Bütün bu süreç Meclis üzerinden yürütülmeli” dedi.

TBMM, 30 Ekim 2019’da süresi dolan Irak ve Suriye tezkerelerini AKP, CHP, MHP ve İyi Parti’nin oyları ile kabul etmişti. Tezkereye sadece HDP karşı çıkmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ