Madencilerden Erdoğan'a yalanlama

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Zonguldak'ta düzenlediği mitingde madencileri azarlamasıyla ilgili açıklama yaptı.
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Zonguldak'taki toplu açılış töreninde "İşçi alınsın üretim artsın" sloganı atan işçilere, "Bana slogan atmayın" diyerek karşılık vermesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu söylemi sadece maden işçilerini değil tüm Zonguldak halkını derinden üzmüştür" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Madenci Anıtı önündeki toplu açılış töreninde Zonguldak'a yaptıkları yatırımları anlatırken, öndeki maden işçileri, "İşçi alınsın üretim artsın" sloganı atarak Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) işçi alınmasını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Sloganik şeylerle bizim konuşmalarımızı kesmeyin. Bak ben buraya geldiğimden bu yana 3 bin- 3 bin 500 kişi aldım. Dürüst olun. Ve eleman almakla üretim artmıyor. Biz her şeyi düşünürken ülkenin menfaatini de düşüneceğiz. Olayı bazı fitne unsurlarının girmesiyle slogana dönüştürmeyeceğiz. Çünkü bu ülke hepimizin. Hep beraber bu ülkede ekmek sahip olacağız. 3 bin-3 bin 500 kişiyi buraya alan benim. Bana slogan atmayın. Bunu başkalarına yapın" dedi.
GMİS AÇIKLAMA YAPTI

GMİS Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Zonguldak ile güzel sözler sarf ettiği sırada maden işçilerinin söz konusu sloganı attıklarına vurgu yapılarak şöyle denildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, farklı bir üslupla, sözünün kesilmemesini isteyerek, 'Olayı bazı fitne unsurlarının girmesiyle slogana dönüştürmeyin.' dedi. Sayın Cumhurbaşkanı daha sonra 'Bakın, 3 bin-3 bin 500 işçi alan benim. Bana slogan atmayın, bunu başkalarına yapın.' ifadelerini kullandı. Birçoğu ocaktan çıkan yaklaşık 3 bin madenci arkadaşımız sendikamızın çağrısıyla alana gelmiş olup sloganlar da madenci arkadaşlarımız tarafından atılmıştır. İktidar partisi milletvekilleri başta olmak üzere çeşitli kanallardan bilgilendirmeye çalıştığımız sayın Cumhurbaşkanımıza doğrudan talepte bulunabilmek için madenci arkadaşlarımız gönüllü olarak alana gelmiş, işine, aşına, ülkesinin ve milletinin geleceğine sahip çıkmak adına görevini yapmıştır. Hiç kimsenin en küçük bir art niyeti yoktur. Bu slogan bizim 1990’dan beri attığımız en temel sloganımızdır. Çünkü Zonguldak’ın belkemiği olan TTK, o zamandan bugüne istikrarlı olarak norm kadroyla çalıştırılmamıştır."

'CUMHURBAŞKANIMIZIN SÖYLEMİ ZONGULDAK HALKINI ÜZMÜŞTÜR'

2002 yılında Ak Parti iktidara geldiğinde TTK'da 15 bin 119 işçinin çalıştığı, şu an ise sayının 7 bin 876'ya düştüğü belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Öyle anlaşılıyor ki bu durum iktidar partisinin Zonguldak’taki siyasi kadroları tarafından sayın Cumhurbaşkanımıza anlatılmamıştır. Ne yazık ki bu eksiği kapatmak maden işçilerine düşmüştür. Sürekli yaşanan emeklilikler nedeniyle alınan işçi sayısı üretimi artıracak bir anlam ifade etmemiştir. Ve TTK, tarihinin en düşük işçi sayısıyla çalışmaktadır. Kaldıki 15 yıldır iktidarda olan hükümetin bakanları bu kurumda üretim artmaması konusunda hiç kimseye hesap sormamıştır. Biz maden işçileri olarak kurumda bize verilen görevi eksiksiz yapıyoruz. Kurumun bugünkü halinden en son sorumlu tutulacak kişiler maden işçileridir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu söylemi sadece maden işçilerini değil tüm Zonguldak halkını derinden üzmüştür. Madenciler ve Zonguldak halkı bunu hak etmiyor. 2002 yılında 620 binlerde olan Zonguldak’ın nüfusu bugün 595 binlere inmiştir. Zonguldaklı işsiz gençlerin başka illere göç ettiği ve bir çoğunun da ölümü göze alarak kaçak ocaklarda çalıştığı bu ortamda TTK’da istihdam edilmelerini talep etmek öncelikle siyasetçilerin görevidir. Zonguldak halkı adına asıl cevap vermesi gerekenler iktidar partisinin milletvekilleri ve siyasi kadrolarıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ