Kulis: Seçimin iptalini isteyen AKP üçe bölündü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını alsa da gözler, İstanbul’da çeşitli usulsüzlük ve hile iddialarıyla seçimlerin yenilenmesi için başvurulan Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) çevrilmiş durumda.


AKP içinde içinde seçimin yenilenip yenilenmemesi konusunda farklı görüşler olduğu söyleniyor.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, parti içindeki bazı gruplar, sandığa gitmeyen AKP seçmeninin yeni bir seçimde partiye oy vereceği hesabı yaparak İstanbul’un kazanılabileceğini düşünürken, bazıları da böyle bir olasılığın Ekrem İmamoğlu’nu daha da büyütebileceği ve yüzde 60-65’lere dayanan bir oyla seçilebileceği uyarısı yapıtığı belirtiliyor.


YSK’ye yapılan başvuruda yer alan bilgi ve belgelerle ilgili olarak da tam bir görüş birliği bulunmayan partide, iddiaların iptal için yeterli olmadığını dile getiren çok sayıda partili olduğu kaydediliyor.

YSK’ye sunulan itiraz başvurusuyla ilgili üç ayrı görüşün dile getirildiği aktarılan haberde, itiraz başvurusunda yer alan bilgilere dikkat çeken bazı partililerin, seçimin iptal edilmesi gerektiği, bunların da organize bir usulsüzlük olduğunu savunduğu ifade ediliyor.

İkinci görüşün ise özellikle seçmen listelerindeki usulsüzlük iddialarının seçimden önce yapılması gerektiği, YSK’nin ilan ettiği tarihlerde itiraz edilmediği için listelerin kesinleştiği, YSK’nin bu nedenle partinin başvurusunu reddedeceği yönünde olduğu belirtiliyor.

Son kulis ise, bu iki görüşün dışında ise YSK’ye sunulan belge ve bilgilerin doğru olabileceği, ancak aradaki farkın kapanmasını sağlayacak somut bir durum olmadığı için seçimin yenilenmesi kararının çıkmasının çok zor olduğu üçüncü görüş olarak dile getirildiği yolunda.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ